Zdroj: Archiv

[quote]Zlepšení života Plzeňanů, dopravy ve městě, životního prostředí, ale také bezpečnosti včetně energetické má pomoci řada projektů takzvaného Smart City, tedy inteligentního města, na nichž pracují týmy odborníků a úředníků. Ve spoustě činností je to, co se v Plzni odehrává, výjimečné, míní primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).[/quote]

První oblastí jsou podle něj kvalitní služby. Primátor uvedl, že Plzeň a její dopravní podnik po deseti letech fungování dobře zvládly Plzeňskou kartu na MHD. Nabídne kromě městských služeb, bazénů, divadel a knihoven také služby kraje, partnerů a podnikatelů. Seniorům může například usnadnit a zlevnit nákup zdravotních pomůcek, léků a dalších.

Další oblastí je doprava, v první fázi její inteligentní řízení. Už nyní je na křižovatkách zvýhodňována MHD. Město chce řídit výluky a zácpy. Díky kamerám má přesná data o průjezdu vozidel. Na Rokycanské a Plaské už sleduje registrační značky a porovnává je s databází odcizených vozidel. Zvažují se platby telefonem, který řidiče zavede na volné místo parkovací zóny monitorované kamerou nebo čidly.

Plzeňská MHD už je díky tramvajím a trolejbusům ze dvou třetin elektrická, tedy ekologická.

V energetice hodlá město podporovat developerskou výstavbu pasivních domů s nízkou spotřebou. „Zajímavý je ostrovní systém, kdy má dům na střeše solární panel, z něhož jde elektřina do baterií a tu si pak dům spotřebovává. Západočeská univerzita se zabývá vývojem,“ řekl Zrzavecký. Plzeň by podle něj byla při výpadku dodávek proudu samozásobitelná elektřinou. Díky startovacím dieselagregátům umí Plzeňská energetika vyrobit elektřinu pro městskou teplárnu, která zprovozní kotle a vyrobí rychle energii do sítě.

Město směřuje k centrálnímu dispečinku dat ze všech oblastí, včetně soukromých a státních firem, například vodáren a Povodí Vltavy o tom, jak se vyvíjejí toky v době sucha i povodní.

Plzeň počítá s tím, že bude řadu projektů financovat z dotací EU. K tomu potřebuje koncepci Smart City, která se nyní tvoří se Západočeské univerzitě a Českém vysokém učení technickém.

Zdroj: ČTK