Zdroj: Freeimages.com

[quote]Městskou hromadnou dopravu bez emisí nebo sdílení aut představí v úterý 28. listopadu v Plzni norská města Bergen a Oslo. Patří ke světové špičce v řešeních pro efektivnější, ekologičtější či bezpečnější dopravu. Norsko-česká konference na téma Smart City má nastartovat předávání zkušeností evropských lídrů v oblasti chytrých řešení, která mají občanům zjednodušit život, řekl ČTK primátor Plzně Martin Zrzavecký. Plzeň ukáže třeba projekt Plzeňské karty.[/quote]

Norská města jsou třeba na světové špičce v zavádění elektromobilů a nabíjecích stanic. Plzeň, která zavádí řadu projektů pod hlavičkou Smart City, se podle primátora dlouhodobě orientuje na ekologickou, efektivní a bezpečnou veřejnou dopravu. Začala například investovat do bateriových trolejbusů.

Bergen předvede MHD s nulovými emisemi a projekty ke snižování podílu oxidu uhličitého v celém regionu. Oslo je městem s nejrychleji rostoucím podílem sdílených automobilů v Evropě. Ukáže také udržitelný trh s elektromobily a jejich budoucnost.

Západočeská metropole se pochlubí republikově úspěšným projektem Plzeňské karty, která funguje také jako elektronická peněženka. Slouží pro městskou i regionální hromadnou dopravu, služby i na kulturní programy a nedávno se propojila s kartovým systémem Českých drah, největším železničním dopravcem v Česku.

Plzeň dále představí městský dopravní dispečink. Má online přehled o veškerých vozidlech veřejné dopravy v regionu. Ukáže i některé výstupy svých odborníků a partnerů z oblasti využití dronů – malých bezpilotních letounů, v níž je na evropské špičce. Příkladem je letecká inspekce mostů, tedy měření spár. Inovativní v České republice je také veřejná online mapa hustoty dopravy ve městě, podle níž si mohou lidé mířící do Plzně zvolit formu dopravy nebo směr příjezdu. Město podporuje i elektromobilitu.

Přednášky i diskuze budou v češtině a angličtině s tlumočníky. Vstup bude po předchozí registraci zdarma. Akce začíná v 09:30 v sále Centra robotiky v areálu DEPO2015. Zaštiťuje ji kromě primátora i velvyslankyně Norského království v Česku Siri Ellen Sletnerová.

Zdroj: ČTK