[quote]Po necelých devíti měsících skončila v Plzni rekonstrukce Borské ulice s křižovatkou Belánka, která si vynutila výrazná dopravní omezení. Provoz na jednom ze dvou nejfrekventovanějších míst ve městě byl obnoven ve čtvrtek po 12:00. S náklady téměř 49 milionů korun včetně DPH šlo o největší letošní silniční stavbu města, řekl plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).[/quote]

Oprava ulehčí centru města a Americké třídě, zrychlí a učiní bezpečnějším spojení na Borská pole, největší průmyslovou a obchodní zónu na západním okraji města.

„Vzhledem k rostoucímu objemu dopravy měla Borská ulice nedostatečnou šířku. Nově přibyl na každé straně jeden jízdní pruh,“ řekl primátor. Klíčovým důvodem pro rozšíření přetížené ulice bylo zlepšení nájezdů do nového depa v areálu Škodovky, protože veškerá výprava trolejbusů před ranní špičkou povede Borskou ulicí. Po celé délce ulice bylo proto navěšeno nové trolejbusové vedení, přibyly chodníky, napojení cyklostezek, osvětlení a dokončuje se výsadba zeleně.

„Stavba byla provedena v kvalitě odpovídající dálničním stavbám. Náročná byla koordinace hlavně při kompletní výměně vodovodního potrubí a sanaci kanalizace (v hloubce 12 metrů),“ řekl ředitel plzeňského závodu firmy Eurovia Jan Muzika.

Složitá byla výměna trakčního vedení. Při stavbě navíc po silnici stále jezdily vozy MHD.

Podle náměstka primátora Petra Náhlíka (KDU-ČSL) má stavba několik zvláštností. Například velkým počtem křížení trolejí v křižovatce Němejcova – Borská – most Ivana Magora Jirouse. „Tolik jich má v republice už jen jedna křižovatka v Ostravě,“ uvedl.

Trolejbusová trať v Borské umožní jednodušší výpravu trolejbusů z depa na Karlově. „Vzniklo páteřní propojení z depa po trase Borská – křižovatka Belánka – most Milénia – Koterovská, tedy k linkám číslo 10, 12 a 13,“ uvedl Náhlík. Už v letech 1995 až 2002 byly na silnicích postaveny sloupy trakčního vedení. V ulicích U Trati a Železniční byly vybudovány i zastávkové zálivy, které dnes slouží veřejné linkové dopravě. Poté, co Ředitelství silnic a dálnic s městem opraví křižovatku Belánka, budou sloužit i trolejbusovým spojům MHD.

Kvůli velké intenzitě provozu musela být stavba rozdělena na pět etap. Po dobu stavby musely jezdit osobní vozy přes Hálkovu, Břeňkovu a Thámovu ulici, nákladní automobily musely místo objíždět po Klatovské třídě a dále přes Sukovu a Folmavskou ulici.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno