[quote]O několik tisíc lidí ročně navíc převeze Plzeň v projektu Senior Expres, který na zavolání nabízí flexibilní přepravu seniorů. Dosud jezdila dvě auta, ale zájem byl obrovský a zájemci museli být odmítáni. Radnice proto koupila třetí auto. Plzeňané nad 70 let si mohou objednat přepravu za 30 korun kamkoli po městě, při jízdě mimo město zaplatí 11 korun za kilometr. Měsíčně využívá službu kolem 600 lidí, řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).[/quote]

Za prvních 18 měsíců provozu obsloužila dvě auta přibližně 8200 klientů a najela s nimi přes 86.000 kilometrů. „Zájem byl tak velký, že jsme každý měsíc museli z kapacitních důvodů odmítnout v průměru až 150 požadavků,“ řekl primátor. Součástí služby je nonstop dispečink pro objednání přepravy. Nyní je jedno vozidlo VW Caddy je v provozu od 06:00 do 22:00 a další dvě v pracovní dny od 07:00 do 15:00.

Podle primátorovy náměstkyně pro sociální věci Evy Herinkové (ČSSD) plzeňský projekt, který umožňuje seniorům větší soběstačnost, už inspiroval i další radnice.

„Náš model Senior Expres kompletně převzalo v závěru roku 2015 Brno. Za inspirací a pro zkušenosti za námi dorazili i zástupci města Sokolov, Karlovy Vary, informace mířily i do Liberce. Ve všech těchto městech se tato služba, pod stejným nebo velmi podobným označením, právě rozjíždí,“ řekla Herinková.

V Plzni si prý starší pasažéři Senior Expres chválí a řada z nich ji využívá opakovaně, mnozí pravidelně.

Vznik služby inicioval odbor sociálních služeb magistrátu. V dubnu 2014 se začínalo s jedním vozem. „V rámci republiky jsme byli prvním velkým městem, které se rozhodlo provozovat tuto službu prostřednictvím vlastních útvarů,“ řekla vedoucí sociálního odboru Alena Hynková. Původně měl Senior Expres sloužit Plzeňanům nad 65 let. „Ale v momentě, kdy počet seniorů ve městě atakuje hranici 34.000 a k dispozici byl v dubnu 2014 pouze jeden vůz, byla věková hranice 70 let nezbytným parametrem, od tohoto věku mají v Plzni senioři i zdarma hromadnou dopravu,“ řekla Hynková. Služba vystřídala neefektivní a minimálně využívanou autobusovou linku Z 72.

Kromě vozů Senior Expresu pořídilo město v roce 2014 i dva vícemístné vozy Renault Master s plošinou, které jsou určené pro svoz zdravotně handicapovaných dětí do škol a zpět. Město také zajišťuje pravidelnou kyvadlovou dopravu osob se zdravotním postižením a trvalým pobytem na území Plzně do Centra pobytových a terénních služeb Zbůch.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno