Zdroj: Archiv

[quote]Plzeň bude ve svém fondu pro spolufinancování dotovaných projektů blokovat 161,5 milionu korun na přestupní uzel a autobusový terminál v Šumavské ulici u hlavního vlakového nádraží. Na důležitý přestupní uzel město v únoru podalo žádost do programu integrovaných územních investic (ITI). Vyřízení žádosti ale trvá až rok. Aby Plzeň stihla terminál včas dokončit, musí začít stavět nejpozději letos 1. srpna, tedy nejspíš ještě před finálním rozhodnutím o přidělení dotace. Radní proto navrhli, že město ze svých uspořených peněz celou akci předfinancuje, uvedl ekonomický náměstek Pavel Kotas.[/quote]

Stavbu největšího přestupního uzlu ve městě chce radnice časově svázat s další velkou stavbou. Správa železniční dopravní cesty má tou dobou dokončit rekonstrukci blízkých mostů v Mikulášské ulici. Stavba terminálu potrvá asi 13 měsíců a má být hotová do 30. září 2018. Nové staniště by se tak mohlo dostat už do nových jízdních řádů.

Pokud předfinancování akce potvrdí zastupitelé, radnice podle Kotase zahájí přípravy stavby, zadávacích řízení i smluv. Se začátkem stavby se počká na konečné vyhodnocení způsobilosti projektu pro ITI. Protože v tomto programu mezi sebou projekty navzájem nesoupeří, je velká šance, že po kladném vyhodnocení žádosti město dotaci dostane. Celá akce přijde na 181 milionu korun. Téměř 21 milionů korun stály výkupy pozemků, které už magistrát zajistil, 60 milionů zaplatí Plzeň a 100 milionů dotace.

O stavbě autobusového terminálu u nádraží se v Plzni mluví už několik let. Centrální autobusové nádraží je totiž daleko od vlakového. Uzel bude sloužit pro přestup mezi MHD, linkovými autobusy a železnicí. Hlavní nádraží má výhodnou polohu u centra, v jeho blízkosti vedou dvě klíčové tramvajové linky a většina trolejbusových linek. Před nádražím vznikne parkoviště. Na terminálu bude deset odjezdových a devět odstavných stanovišť a obratiště pro trolejbusy.

Zdroj: ČTK