[quote]Plzeň urychlí výkupy pozemků pro stavbu strategické silnice na sever od města. Jde o další část východního okruhu, který spojí Severní předměstí s dálnicí D5 a odvede tak z centra vozy mířící od Mostu a Karlových Varů na Prahu. Cena byla stanovena na 800 Kč/m2, od soukromých vlastníků je nutné vykoupit 51 pozemků o celkové výměře 25.550 m2, řekla radní Helena Matoušová (ODS). Město už na ně vyčlenilo 21 milionů korun, které by mu měl investor silnice, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), kompenzovat.[/quote]

Nová 1,5kilometrová čtyřproudá silnice I/20 mezi ulicemi Plaská a Na Roudné, tedy od Fordu Hornát ke kruhové křižovatce U Soušků, je dalším úsekem průtahu Plzní. Komunikace za zhruba 450 milionů Kč povede podél železniční tratě v místech bez zástavby. ŘSD už má územní rozhodnutí a chce ji začít stavět příští rok, hotová má být do dvou let. Nahradí úzkou silnici kolem Boleveckého rybníka.

Město teď začne intenzivně jednat s vlastníky, kteří mají vůli prodávat; výkupy se protáhnou do příštího roku. „Pokud majitelé přistoupí na dané podmínky, nebude muset výkup procházet komisí pro nakládání s majetkem, ani radou města. Tím zrychlíme proces o dva měsíce,“ uvedla radní. Pokud budou požadovat jinou cenu než je 800 Kč/m2, anebo budou chtít prodat větší plochu, než město potřebuje, projednají se výkupy standardně. „Oslovilo nás ŘSD. Těch 21 milionů korun bude z našich peněz, ale předpokládám, že se pak se státem vyrovnáme, jako jsme pro státní ŘSD i SŽDC vykupovali už dříve,“ řekla.

Stejný způsob výkupu i stejnou sumu si Plzeň vyzkoušela také u pozemků pro poslední etapu západního obchvatu, jejíž investorem je kraj. Z 200 pozemků má vykoupenou více než polovinu.

Druhá etapa silnice Plaská – Na Roudné – Chrástecká je veřejně prospěšná stavba. Její dvě etapy D5 – K Dráze a K Dráze – Jasmínová jsou v provozu. Sedmikilometrový východní okruh povede výhledově k Rokycanské třídě, podél Úslavy přes Slovany k dálnici D5.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno