[quote]Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) převezmou od ledna a od července příštího roku firmy zajišťující parkování a osvětlení. Nároky na rozpočet města se nezvýší. Výhledově by měly PMDP provozovat také dopravní terminály a záchytná parkoviště. Informoval o tom primátor Martin Zrzavecký.[/quote]

Fúzi PMDP se stoprocentní městskou společností Parking Plzeň schválila rada města jako valná hromada; Parking zanikne. Podle primátora jde o firmu s 11 zaměstnanci, s níž nebyl nikdy problém.

„Souvisí s veřejnou dopravou, parkováním a řízením dopravy. Fúze (k 1. lednu 2017) nemá primárně ekonomický efekt,“ řekl.

Podle náměstka primátora Petra Náhlíka umožní městu sloučení obou subjektů propojit veřejnou dopravu a parkovací systém s využitím Plzeňské karty, kterou deset let využívají obyvatelé na placení MHD a dalších služeb.

Pod Parking patří městské parkovací domy Rychtářka a u Nového divadla a pozemní placené plochy v sadech Pětatřicátníků a Pobřežní ulici. Firma dále obsluhuje parkovací automaty a vydává parkovací karty. PMDP jsou jak provozovatelem MHD, tak městského a krajského dispečinku veřejné dopravy.

„Sloučení firem povede k lepší koordinaci aktivit města v klíčových oblastech ovlivňujících dopravní situaci v Plzni,“ řekl Náhlík.

Městský koncept Smart (Chytré) Mobility má vést ke snížení počtu automobilů i souběhů linek MHD s příměstskými autobusy. Radnice chce, aby na připravované stavby přestupních terminálů mezi veřejnou vlakovou a autobusovou dopravou, objednávanou krajem, a MHD v Plzni bezprostředně navázalo budování záchytných parkovišť a parkovacích domů. Parkovací lístek bude platit jako jízdenka v MHD.

PMDP dále začnou od července zajišťovat provoz veřejného osvětlení, o které se 20 let starala firma Osvětlení. PMDP mají vybavení i personál, starají se o provoz a údržbu všech sloupů trakčního vedení pro tramvaje a trolejbusy. Radnice i PMDP jednají s dosavadním provozovatelem o převzetí areálu i části technologie.

Podle šéfa PMDP Michala Krause z propočtů vyplývá, že město na zajištění obou služeb prostřednictvím dopravního podniku ušetří.

„Převzetí by nemělo zvýšit nároky na úhradu prokazatelné ztráty pravního podniku,“ uvedl Zrzavecký. Postupně ale může PMDP požadovat po radnici více peněz kvůli postupnému rozšiřování zón placeného parkování.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno