[quote]Plzeňský kraj by měl podle podmínek EU vybrat do konce roku 2019 nové autobusové i vlakové dopravce. Současné kontrakty mu končí za tři roky. Kraj připravoval výběrová řízení na autobusové dopravce pro části okresů Rokycany a Plzeň-sever od roku 2013, ale tendry musel zrušit. O tom, jak bude dále postupovat, rozhodne tento měsíc jednání u náměstka hejtmana pro dopravu, uvedl včera vedoucí odboru dopravy Dušan Pakandl. EU požaduje po všech krajích, aby všechny regionální linky vzešly ze soutěže do konce roku 2019.[/quote]

Poslední tendr na nového autobusového dopravce, který měl zajistit na osm let základní dopravní obslužnost na Kralovicku a Bezdružicku, zrušil kraj před rokem. Už před tím zrušil tři roky trvající soutěž pro oblasti Zbirohu a Radnice; napadli ji u antimonopolního úřadu dva z šesti uchazečů. Soutěže, jejichž kritérii byla cena a nové autobusy, mají zajistit kraji úspory a cestujícím pohodlí.

Tendr na část linek na Rokycansku nařídil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dvakrát přepracovat.

„A když už se mělo rozhodovat o vítězi, tak bylo hodnotící komisí doporučeno zrušit veřejnou zakázku z důvodu nepřiměřeně nízké nabídkové ceny,“ řekl Pakandl.

Kraj by se tím dostal do problémů s nízkými mzdami řidičů jako v Královéhradeckém kraji. V soutěžích byla jediným hodnotícím kritériem cena. Firmy ji byly schopné snížit pouze na mzdách, což se vyřešilo až koncem loňského roku.

ÚOHS původně tvrdil, že kraj nemůže stanovit cenu třeba na dvojnásobku minimální mzdy, protože je veřejným zadavatelem hospodařícím s veřejnými prostředky, takže by šlo o nehospodárné nakládání. Kraj nevěděl, jak má cenu stanovit, ale nakonec ministerstvo práce svojí metodikou řeklo, že v v nabídkových řízeních má být stanoveno, že jedna z položek nabídky jsou mzdy řidičů, které budou třeba 1,7násobek minimálního platu.

„Aby měli všichni stejnou základní čáru mzdy, která by měla odpovídat 98,10 Kč (nařízená teď vládou) za hodinu,“ uvedl Pakandl.

Před více než rokem minulé vedení kraje uvedlo, že stihnout výběrová řízení na všechny linky do konce roku 2019 není splnitelné už jen kvůli výrobcům autobusů, kterých by bylo pro všech 14 krajů třeba minimálně 5000. Region plánoval, že soutěže urychlí tím, že je vyhlásí pro více oblastí najednou. Pakandl včera řekl, že například Slováci dostali výjimku a termín se jim posunul o dva roky na rok 2021.

Také u vlaků jsou smlouvy do roku 2019, kromě trati Plzeň – Domažlice, kde budou jezdit České dráhy až do roku 2026. Kraj s drahami tam získal dotaci EU na nákup nových vozů, které se musí na lince provozovat minimálně deset let. O ostatní tratě by se mělo buď soutěžit, nebo zadat napřímo, pokud to zákon umožní, dodal Pakandl.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno