[quote]Plzeňský kraj očekává, že mu stát dá příští rok dá opravy svých silnic druhé a třetí třídy téměř 300 milionů korun. Původně plánoval, že od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dostane dříve slíbených 400 milionů Kč, pak ale neměl dostat nic. Premiér teď mluví o zhruba třech miliardách korun pro kraje, takže pro Plzeňský kraj by to mohlo být zhruba 280 milionů korun, řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Bauer (ČSSD).[/quote]

Letos získal kraj od fondu vůbec poprvé 415 milionů korun a státní peníze byly krajům slíbené i na další roky. V návrhu rozpočtu na příští rok se ale žádné neobjevily. Všechny kraje ale proti tomu protestovaly a premiér jim slíbil pomoc.

„Zaslali nám k připomínkování zásady pro použití těchto peněz, něco se děje. Ale jaký to bude objem a kdy peníze budou není známo. Podle premiéra by mělo být jasno do konce března,“ řekl Bauer. Podle něj zůstane z letošního rozpočtu SFDI nevyčerpaných asi 4,5 miliardy korun, které by mohly získat kraje.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) už koncem října v Plzni nevyloučil, že by kraje mohly v příštím roce peníze na opravy silnic opět dostat. SFDI jim dal letos poprvé celkem 4,4 miliardy korun. „Uvidíme, jak půjde příští rok čerpání peněz,“ řekl ministr na silniční konferenci. Dodal, že by byl rád, pokud by se peníze pro kraje našly. Ministři při projednávání rozpočtu SFDI ve vládě přijali na žádost premiéra dodatečné usnesení. Týká se právě návrhů na přispění krajům, pokud zbudou peníze z letoška. Kraje ale musejí počkat do konce prvního kvartálu.

Plzeňský kraj letos investuje do svých silnic rekordních 1,15 miliardy korun.

„Současné tempo příští rok neudržíme, téměř vypuštěné budou peníze z IROP (evropské dotace pro kraje). I když už byl sice program vyhlášený, tak zatím nikdo nezná kuchařku, podle níž se mohou silnice zařazovat, aby splnily dané podmínky,“ řekl Bauer.

Plzeňský kraj vlastní 4607 kilometrů komunikací. Podle Bauera jich je více než polovina v havarijním nebo neuspokojivém stavu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno