[quote]Zhruba 2,2 miliardy korun chce získat Plzeňský kraj na silnice do roku 2020 z nového programu Evropské unie IROP. První výzva na opravy a nové cesty už byla vyhlášena loni na podzim, ale přesné podmínky pro zařazení staveb budou známy až na jaře, takže kraj zatím o dotace nepožádal. Připraveno má 12 akcí, ale nepočítá, že IROP podpoří všechny, řekl náměstek hejtmana Jaroslav Bauer (ČSSD). Žádosti o dotace na silnice mohou být podávány až do poloviny roku 2017.[/quote]

Část peněz, zhruba 1,5 miliardy korun, bude vyčleněna pro takzvané integrované teritoriální investice (ITI) aglomerace „velké“ Plzně, kde je prioritně zahrnuta dostavba plzeňského západního obchvatu. Povede se tam zřejmě zařadit i dokončení obchvatu Rokycany – Hrádek.

„Doufám, že plzeňský obchvat vysoutěžíme, stejně jako jeho první část, za zhruba 65 procent (projektované ceny), a nějaké peníze tak zbudou na další akce,“ uvedl Bauer.

Po odečtení sumy v ITI by v IROP zbylo přes 700 milionů, o něž ale bude muset region podle regulí IROP soutěžit s ostatními kraji. Jejich současné reprezentace se dohodly na objemech, které by měly zůstat v jednotlivých regionech, ale je otázkou, jak gentlemanskou dohodu posoudí nové krajské reprezentace, které nastoupí na podzim.

„Jediná jistota je tak zatím pouze u 1,5 miliardy korun (v ITI), které jsou úzce vázané na plzeňskou aglomeraci,“ řekl Bauer. Podle něj budou definitivní podmínky pro zařazení silnic do IROP známy letos na jaře, takže čerpání prvních peněz očekává nejdříve koncem roku. Do první výzvy chce kraj podat čtyři akce za více než 400 milionů korun. Mezi ně patří také oprava silnice Liblín – Břasy na Rokycansku, kterou schválilo krajské zastupitelstvo na posledním loňském jednání.

Kraje už nemohou investovat do svých silnic II. a III. třídy tak jako doposud. Z peněz EU mohou podpořit jen hlavní tahy napojené na mezinárodní síť. Žádné peníze z IROP tedy nepůjdou do místních komunikací v obcích.

Plzeňský kraj vlastní 4607 kilometrů silnic, asi polovina je v havarijním nebo neuspokojivém stavu. Kraj loni investoval do svých cest rekordních 1,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno