[quote]Plzeňský kraj chce mít v roce 2019 na tratích devět nových elektrických železničních souprav nakoupených za evropské peníze. Přijdou na téměř 1,1 miliardy korun a mají jezdit na trati Plzeň – Nepomuk – Horažďovice. Pořídil by je dopravce, který bude mít s krajem smlouvu na zajištění dopravní obslužnosti, řekli náměstek hejtmana Jaroslav Bauer (ČSSD) a Marcela Benediktová z firmy POVED, Plzeňského organizátora veřejné dopravy.[/quote]

Kraj s dopravcem budou usilovat o dotace z operačního programu Doprava II, v němž bude pro všechny regiony 11 miliard korun na nové regionální železniční vozy. „Potřebujeme na budějovickou trať devět souprav, což představuje jednu miliardu a necelých 100 milionů Kč. Zabezpečí kompletní provoz (osobních a spěšných vlaků) na trati Plzeň – Horažďovice,“ uvedl Bauer. Dotaci, která má činit až 85 procent ceny vozu, si vezme dopravce, s nímž bude mít kraj smlouvu.

„Ještě nebylo nic schváleno ze strany ministerstva dopravy, očekáváme to na jaře příštího roku,“ uvedl Bauer. Kraj podmínky dotací připomínkoval a čeká na jejich definitivní verzi. Podle Bauera je velkým úspěchem, pokud nové soupravy začnou jezdit od prosince 2018, protože vozy se musí vyrobit a může se zkomplikovat průběh soutěže.

V operačním programu bude pro všechny kraje 11 miliard Kč na nákup nových regionálních železničních vozů. „Program už schválila vláda. Brzy budou moci kraje nebo dopravci žádat o dotace,“ řekla Benediktová. Podle ní by se soupravy nasadily na trať Plzeň – Horažďovice s částečným protažením na Plzeň – Jižní předměstí, ale také na Plzeňské lince z Blovic do Kozolup. Kraj chce nakoupit nové elektrické nízkopodlažní jednotky s minimální kapacitou 160 míst k sezení.

Velkou výhodou je podle Benediktové dotace ve výši 85 procent ceny vozu; v minulém operačním programu to bylo jen do 40 procent. „To je historicky první takto vysoká míra dotace směřovaná do obnovy vozového parku na železnici,“ uvedla Benediktová.

České dráhy po dohodě s krajem nakoupily už v roce 2012 pro Plzeňský kraj sedm RegioSharků, dvouvozových motorových jednotek polské firmy Pesa. Dotace EU tehdy činila „jen“ 35 procent ceny. Jezdí hlavně na trati Plzeň – Domažlice a některé jezdí i na Cheb.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno