Zdroj: Archiv

[quote]Plzeňský kraj vydal autobusovým dopravcům na lednové výplaty částku, která se se rovná 90 procentům loňské dotace. Více peněz na zvýšení platů, o němž loni rozhodla vláda a platí od letošního ledna, zatím neposlal. S 15 smluvními firmami, jež požadují navíc peníze na zvýšení mezd, se zatím nedohodl. Ještě v únoru se kraj rozhodne, kolik jim bude platit, a podepíše dodatky smluv, podle nichž dopravci jezdí a jsou placeni. Informovali o tom vedoucí krajského odboru dopravy Dušan Pakandl a ředitel ČSAD autobusy Plzeň Jaroslav Vejprava.[/quote]

Krajský úřad jedná hlavně s ČSAD autobusy, které zajišťují 90 procent dopravní obslužnosti regionu. ž třetí týden kontroluje celkové náklady dopravce a z toho plynoucí oprávněnost nároků na zvýšení mezd.

„Teď platíme 90 procent skutečnosti loňského roku. ČSAD dostává 28 milionů měsíčně,“ řekl Pakandl.

ČSAD při kontrole výborně spolupracují, dodal.

„Kraj to pořád zkoumá a chtějí po nás stále nová a nová data. Příští týden bychom měli mít další jednání,“ řekl Vejprava.

Kraj poslal na lednové výplaty 90 procent loňské dotace, ale žádné navýšení. Dopravce přidal svým pracovníkům zákonem danou minimální mzdu, zvýšil příplatky za čekání i za ztížené pracovní podmínky.

„Zatím je to v režii firmy. Dá se to utáhnout ještě měsíc dva. Pak už bychom na tom byly finančně trochu špatně,“ uvedl.

Podle něj nemá podnik moc možností jak více uspořit. Vejprava nekomentoval, zda ve firmě hrozí nebo nehrozí stávková pohotovost.

„Navýšení vyplývající z rozhodnutí vlády respektujeme. U všech dopravců ale provádíme analýzu vyšších nákladů a kontrolujeme exaktní data,“ uvedl při zahájení kontroly hejtman Josef Bernard.

Kraj data vyhodnotí od roku 2010, odkdy má smlouvy s dopravci. Dohodnutá cena doplatku na kilometr u ČSAD od té doby výrazně stoupla, ale například kvalita vozů se podle vedení kraje nezvyšuje. Pokud budou nárůsty nákladů oprávněné, schválí kraj rozpočtové opatření a požadovanou částku uhradí.

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Pavla Čížka kraj přímo u ČSAD autobusy kontroluje zvýšení oprávněných nákladů promítnutých v prokazatelné ztrátě. Podle Čížka se kraj s autobusovými dopravci na tento rok určitě dohodne a smlouvy podepíše.

„Kvůli mzdám určitě nebudeme vyhlašovat nová výběrová řízení na nové dopravce,“ dodal.

Zdroj: ČTK