Zdroj: pixabay.com

[quote]Dalších víc než 18 kilometrů silnic druhé a třetí třídy za 58,7 milionu korun opraví letos Plzeňský kraj díky úsporám z předchozích výběrových řízení na opravy silnic. Letošní rok je pro hejtmanství rekordní v počtu opravených kilometrů silnic i ve vynaložených financích na opravy, řekl ČTK hejtmanův náměstek odpovědný za dopravu Pavel Čížek.[/quote]

Kraj letos opraví při zhruba stovce stavebních akcí celkem 600 kilometrů svých silnic a mostů, z toho zásadní a velké opravy budou na 200 kilometrech silnic. Ze svého rozpočtu na opravy dal kraj letos 600 milionů korun, dalších víc než 290 milionů dostal od Státního fondu dopravní infrastruktury a přes 100 milionů z dotace EU.

Plzeňský kraj spravuje přes 4600 kilometrů silnic a 958 mostů. Podle hejtmana Josefa Bernarda je 42 procent krajských silnic v havarijním nebo velmi špatném stavu. Díky letošním opravám tato bilance sníží o čtyři procentní body.

Ze 600 milionů korun, které dal kraj na opravy silnic ze svého, jde 525 milionů na základě výběrových řízení dodavatelským stavebním firmám. Zbývajících 75 milionů je na technologie, které při celoplošných opravách, při pokládání mikrokoberců a při nástřicích silnic provádí krajská správa a údržba silnic (SÚS). SÚS navíc podle Čížka dává na opravy další peníze ze svého ročního rozpočtu, které ušetří například na zimní údržbě.

,,Požadavky obcí (na opravy silnic) jsou mnohonásobně vyšší, než může kraj uspokojit,“ připustil Čížek.

Hejtmanství proto v jednotlivých částech regionu sestavuje po domluvě se starosty pořadníky podle potřebnosti oprav. Když se při některé stavbě peníze ušetří nebo se nestihnou v daném roce proinvestovat, začne se s opravou další silnice v pořadníku.

Z nově zařazených staveb za téměř 59 milionů korun se ještě letos bude opravovat například čtyřkilometrový úsek silnice Pernarec – Hvožďany na severním Plzeňsku nebo silnice u Janovic nad Úhlavou na Klatovsku.

Zdroj: ČTK