[quote]Plzeňský kraj finančně pomůže zajistit celoroční provoz přívozu přes Berounku v Darové na Rokycansku. Prám, který uveze až osm tun nákladu, provozuje obec Břasy. Kraj jí letos přispěje 300.000 korun, loni to bylo o 100.000 korun méně, řekl hejtmanův náměstek pro dopravu Jaroslav Bauer (ČSSD). Dotaci v pondělí schválili krajští zastupitelé.[quote]

Prám funguje v Darové od konce 19. století. Nyní najednou sveze 12 lidí, dvě osobní nebo jedno nákladní auto. Je turistickou atrakcí pro pěší i cyklisty, zároveň také zkracuje cestu z oblasti kolem Radnic, Nynic do Třemošné nebo do plzeňských oblastí Košutka a Lochotín. Bez něj by auta najela až o 20 kilometrů více. Loni přívoz převezl přes 18.000 lidí a 10.000 aut.

„Správa a údržba silnic dlouhodobě uvažuje o stavbě mostu, ale tento most je velmi složitý a Plzeňský kraj by přišel na více jak 400.000 korun, což v současné době je nerealizovatelné,“ řekl Bauer.

Přívoz obec provozuje podle starosty Břas Miroslava Kroce od roku 2014. Koupila ho od soukromníka. Ten po několikaletém provozování v roce 2013 přepravu neotevřel. Argumentoval tím, že je přívoz prodělečný. Ročně dává obec na přívoz kolem milionu korun. Kromě zajištění provozu Břasy postupně opravují domek pro převozníka. Celkové náklady spočítaly na 2,5 milionu korun. Hotová je střecha, nová okna, izolace a statické zajištění. Letos by tam chtěla obec zavést elektřinu a vodu a udělat sprchu a toaletu pro převozníka, řekl už dříve Kroc.

Jedna jízda stojí v Darové deset korun za osobu, stejně zaplatí řidič za motocykl, za osobní auto se platí 20 korun a za nákladní 40 Kč. Nedaleko Darové je na Berounce ještě jeden přívoz v Nadrybech. Nemá ale celoroční provoz. V Darové je prám vlečený elektrickým kladkostrojem zavěšeným na silném ocelovém laně napnutém nad řekou. V Nadrybech ovládá převozník loď pomocí dlouhého bidla.

Zdroj: ČTK