[quote]Plzeňský kraj přispěje obci Břasy 300.000 korun na provozování celoročního přívozu na Berounce v Darové. Prám, který podle odhadů obce letos převeze kolem 7500 aut, 3000 kol a motocyklů a 16.000 lidí, je oblíbenou turistickou atrakcí a zároveň významně zkracuje cestu z oblasti kolem Radnic do Nynic, Třemošné nebo plzeňských oblastí Košutka či Lochotín. [/quote]

Nefunguje-li spojení přes řeku, lidé z nejbližších obcí u přívozu, Darové do Nynic, najedou objížďkou přes 20 kilometrů. Příspěvek na základě žádosti obce Břasy dnes schválili krajští zastupitelé.

Přívoz provozují Břasy od loňského roku. Obec jej koupila od soukromníka, který jej získal před více než deseti lety od tehdejšího vedení obce. V roce 2013 ale přepravu neotevřel, údajně kvůli tomu, že byla prodělečná. I obec připouští, že provoz je ztrátový. V žádosti o příspěvek uvádí, že letos počítá s příjmy z přepravy zhruba 315.000 korun, výdaje se vyšplhají na 620.000 korun, z toho téměř 90 procent činí hrubé mzdy a odvody dvou zaměstnanců.

Obec letos plánuje pokračovat v opravách domku, kde je zázemí pro převozníka a další vybavení. Celkové náklady na potřebné opravy jsou odhadované na 2,5 milionu korun, obec už opravila střechu, letos chce na další opravy vynaložit ze svého rozpočtu 600.000 korun.

Přívoz převáží pěší a motocyklisty za deset korun, osobní vůz za 20 a nákladní vozy do osmi tun za 40 Kč. Prám s nosností osm tun může převézt najedou nejvýše 20 lidí.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno