[quote]Plzeňský kraj podpoří rozšíření kamerového systému, který v projektu Klidné příhraničí v minulých letech pomohl vybudovat v obcích na Tachovsku, Domažlicku a Klatovsku. Nyní chce hejtmanství rozdělit mezi 15 měst a obcí ve vnitrozemí Plzeňska 2,128 milionu korun na další vysokorychlostní kamery s velkým rozlišením a jiné vybavení. Na projektu kraj spolupracuje s policií, která využívá některá data z kamerového systému při odhalování trestné činnosti, řekl hejtmanův náměstek pro regionální rozvoj Ivo Grüner.[/quote]

V minulých letech kraj získal na kamery z evropských dotací 1,2 milionu eur (nyní přes 32 milionů korun). V obcích u hlavních silnic ve třech příhraničních okresech je už rozmístěno 86 kamerových bodů. Tyto body obsahují zařízení pro měření a zobrazení rychlosti auta a informační panel, který například ukáže registrační značku projíždějícího auta, pokud překročí rychlost. Může ale zobrazit i výstražné zprávy pro řidiče. Součástí vybavení jednotlivých bodů je také kamera, počítačová jednotka a další doplňky.

Dotace už nyní nejsou k dispozici, kraj ale podle Grünera chce vyhovět i obcím ve vnitrozemí. Peníze pomohou vybudovat 19 nových kamerových bodů, které se začlení do sítě Klidné příhraničí. Jedná se o obce, které měly samy zájem se k projektu přidat a u kterých umístění kamer doporučila policie. Dotace kraje pokryje 80 procent nákladů, provoz si hradí obce.

Statistická data z monitorování provozu jdou do dopravního informačního systému kraje. Údaje citlivé z pohledu ochrany osobních údajů může využívat pouze policie. Systém podle Grünera umožňuje nejen měřit rychlost a působit preventivně v obcích, kde auta jezdí rychle, ale pomáhá také v boji proti vandalismu, krádežím, drogové i jiné kriminalitě. Údaje z monitorování pomohou odhalit i případné dopravní komplikace, nehody, zaznamenávat průjezdnost silnic či jejich sjízdnost v zimě.

Pokud dotace schválí zastupitelé, do systému se připojí Kaznějov, Kralovice, Kozolupy, Plasy, Únešov, Vejprnice, Zbůch, Losiná, Nezvěstice, Starý Plzenec, Chocenice, Nepomuk, Šťáhlavy, Přeštice a Stod.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno