[quote]Plzeňský kraj dokončil rekonstrukci důležité silnice třetí třídy ze Srní přes Modravu na Filipovu Huť až k hranicím kraje v turisticky atraktivní části Šumavy. Celkové náklady tříleté opravy 13,3 kilometru dlouhého úseku činily přibližně 130 milionů korun. Poslední ze tří etap, z Modravy do Filipovy Hutě o délce 4,5 kilometru, která byla otevřená v pátek, přišla na 42 milionů korun. ČTK to řekl ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Pavel Panuška.[/quote]

,,Pětiměsíční oprava této významné komunikace v turisticky atraktivní lokalitě Národního parku Šumava výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy,“ řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek.

Opravu provedla regionální firma Silnice Klatovy. Vyměnila 13 propustků, postavila opěrnou zeď s vyztuženým svahem a zelení, vybudovala dřevo-ocelová svodidla, kanalizaci, upravila příkopy, zpevnila krajnice a rigoly, vozovka byla také po obou stranách osazena sněhovými tyčemi.

Více než 20 let neopravovaná silnice byla podle starostů v tragickém stavu a připomínala tankodrom. „Je to hodně využívaná hlavní spojnice od Sušice na Modravu, Horskou Kvildu a Kvildu. V exponovaných měsících tam projede přes 1000 automobilů denně,“ řekl starosta Srní Stanislav Dolejší.

Na šumavské silnice jde v posledních letech minimálně 100 milionů ročně.

Kraj letos opraví při zhruba stovce stavebních akcí celkem 600 kilometrů svých silnic a mostů, velké opravy budou na 200 km silnic. Ze svého rozpočtu dá letos 600 milionů korun, dalších víc než 290 milionů dostal od Státního fondu dopravní infrastruktury a přes 100 milionů z dotace EU. Plzeňský kraj spravuje přes 4600 kilometrů silnic a 958 mostů. Podle hejtmana Josefa Bernarda je 42 procent krajských silnic v havarijním nebo velmi špatném stavu. Díky letošním opravám toto číslo klesne o čtyři procentní body.

Zdroj: ČTK