[quote]Plzeňský kraj v příštím roce zachová letošní rozsah dotované dopravní obslužnosti. Regionální vlaky najedou příští rok přes pět milionů kilometrů, stejně jako letos. Autobusy, jejichž provoz je pro kraj třikrát levnější než vlaky, najedou stejně jako letos kolem 15,5 milionu kilometrů, řekl hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek. Rozsah dopravní obslužnosti dnes schválili krajští zastupitelé.[/quote]

„Nepřipravuje se rušení žádných spojů, ty změny jsou vždy jen ladění stavu v hodnotě loňského roku,“ řekl Čížek.

Kraj za dopravní obslužnost zaplatí 844 milionů korun. Ztráty autobusových firem bude kompenzovat 426 miliony a Českým drahám přidá na osobní a spěšné vlaky 418 milionů korun. Od ministerstva dopravy dostane kraj příspěvek na rychlíky 142 milionů.

I v příštích letech by měl zůstat rozsah dopravy stejný. Nové vedení kraje ale chce důkladně analyzovat náklady a rozsah dopravní obslužnosti. Získá tak představu o případných změnách veřejné dopravy v příštích letech. Podle Čížka ubývají cestující ve vlacích i autobusech a náklady na veřejnou dopravu se každoročně zvyšují.

Například v autobusové dopravě podle Čížka zatím letos dopravci deklarovali propad tržeb asi o milion korun.

„A tržby dnes představují jen 17 procent ve veřejné dopravě,“ řekl.

O veřejné dopravě je podle Čížka třeba vést větší diskusi. Kraj chce zachovat dostupnost i ve venkovských oblastech. Diskutovat se ale zřejmě bude například o tom, jak se mají řešit přestupy na městskou dopravu, tedy zda mají dotované autobusy dojíždět až do centra Plzně.

Zdroj: ČTK