Zdroj: Archiv

[quote]Počet osobních aut na tuzemských silnicích se od vzniku České republiky v roce 1993 více než zdvojnásobil na loňských 5,3 milionu vozů. Vyplývá to z aktuálních údajů Centrálního registru vozidel.[/quote]

Celkově bylo podle nezávislého analytika Antonína Šípka od začátku roku 1993 zaregistrováno 6,85 milionu osobních aut. Z toho 1,66 milionu si lidé koupili od domácích značek, 2,04 milionu jako nové z dovozu a 3,15 milionu tvořily dovezené ojetiny. Rozdíl mezi celkovým počtem zaregistrovaných vozů a vozovým parkem tvoří automobily vyřazené z registru.

Obměna vozového parku přesáhla v loňském roce pět procent a byla tak vedle roku 1997 druhá nejvyšší v historii.

„Zatím ale nedošlo k žádoucímu snížení průměrného věku osobních automobilů v ČR. Průměrné stáří stále přesahuje 14 let,“ podotkl Šípek.

Důvodem je růst dovozu přestárlých ojetin ze zahraničí a nízký počet vyřazovaných aut z provozu. Podíl dovezených ojetin starších deseti let se loni zvýšil o čtyři procentní body na 52 procent.

Prodej nových osobních aut se loni zvýšil o 12,5 procenta na rekordních 259.693 vozů. Z toho třetina připadla na domácí automobilku Škoda Auto.

Zdroj: ČTK