[quote]České dráhy v letošním roce očekávají další nárůst počtu cestujících, jejich počet by tak měl překročit loňských 170 milionů. Na včerejším setkání s novináři to řekl předseda představenstva společnosti Pavel Krtek. Roste zejména počet přepravených cestujících v aglomeracích velkých měst nebo na dálkových tratích. Zároveň společnost zahájila jednání s kraji o objednávce dopravní obslužnosti po roce 2019, kdy drahám vyprší aktuální desetileté kontrakty.[/quote]

Zakázky pro kraje představují významný podíl tržeb státního dopravce, ročně představují zhruba devět miliard z celkových 20 miliard korun, uvedl Krtek. Zároveň jde o zhruba 40 procent výkonu všech vypravovaných vlaků. O nových smlouvách už vedení Českých drah jednalo s hejtmany v Plzeňském a Jihočeském kraji, České dráhy totiž po roce 2019 nemohou automaticky počítat s prodlužováním současných smluv.

Zatím však ještě ani není definitivně jasné, jaká pravidla budou při soutěžích na železnici platit. Ve středu například Evropský parlament schválil další část takzvaného železničního balíčku, který kromě jiného upravuje povinnost uzavírat smlouvy výhradně na základě celoevropské veřejné soutěže od roku 2023. ČD si proto nyní chtějí nechat vypracovat analýzu, na jak dlouho mohou objednatelé zadávat zakázky bez výběrového řízení, dodal Krtek.

Podle současných pravidel mohou kraje vybírat dopravce relativně svobodně. Mohou například zadat všechny výkony v kraji jednomu dopravci, případně je rozdělit po jednotlivých železničních tratích. Zároveň jim však nic nebrání železničního dopravce vybírat prostřednictvím otevřeného výběrového řízení.

Rostoucí počet cestujících evidují České dráhy od roku 2010. Počet cestujících postupně vzrostl ze 163 milionů na loňských 170 milionů za rok. Kromě počtu cestujících sledují železniční dopravci ukazatel železničního výkonu, který zohledňuje ujetou vzdálenost v kilometrech. Podle něj se výkon osobní přepravy ČD během letošních tří čtvrtletí zvýšil o 3,5 procenta na 5,5 miliardy takzvaných osobokilometrů.

Konkurenční soukromý RegioJet loni přepravil v České republice přes tři miliony cestujících, což byl meziroční růst o 26 procent. Další soukromý železniční dopravce Leo Express loni přepravil 1,1 milionu lidí. To bylo o 210.000 tisíc meziročně více.

Zdroj: ČTK