[quote]Zchátralý podchod u Zelené brány v Pardubicích město zůstane nejspíš i několik let zavřený. Případné opravy připadají v úvahu, až se postaví severovýchodní obchvat, řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).[/quote]

„V současné době, kdy provoz ve městě omezuje dostavba křižovatky U Trojice, a připravuje se přestavba Přednádraží, žádné práce na náměstí Republiky nepřipadají v úvahu. Myslím, že to bude aktuální až poté, co bude možno část dopravy odklonit severovýchodním obchvatem,“ řekla náměstkyně.

Severovýchodní obchvat je státní investicí, na kterou se čeká řadu let. Termín zahájení stavby zatím není stoprocentní. Radnice očekává, že se stavbou se začne v roce 2018 a práce skončí za tři roky.

Obchvat je jednou z desítek staveb v zemi, které má starý posudek vlivu na životní prostředí, který Evropská unie nechce uznat, protože vznikl ještě před vstupem Česka do EU.

Podchod je ve správě města. Podnikatel Václav Reindl, který měl v něm restauraci, provozovnu vyklidil a předal. Smlouvu na pronájem měl do roku 2018. Podchod je však v havarijním stavu a radnice jej nechala zavřít.

Reindl již dříve požadoval za zmaření podnikání odškodné sedm milionů korun. Podle radnice jeho nároky může zhodnotit jedině soud. „Na odstupném jsme se s panem Reindlem nedomluvili. Uvidíme, zda se jej bude dožadovat soudně, zatím zde žádnou žalobu nemáme,“ řekla Dvořáčková.

Podchod u Zelené brány slouží veřejnosti od roku 1973, stavěl se od roku 1971. Ještě v 70. letech byly v podchodu vybudovány dva eskalátory, které byly v 90. letech po rekonstrukci odstraněny. Kromě opravy je i možnost, že jej město nechá zasypat.

Zdroj: ČTK