Na portálu eLogistika.info proběhla anketa, ve které redakci zajímal názor čtenářů na sdružení ČESMAD BOHEMIA. Pomáhá vám sdružení dopravců ČESMAD ve vaší práci? Podle výsledku Vám sdružení příliš v práci nepomáhá.53 % korespondentů se vyjádřilo, že jim ČESMAD nepomáhá. Opačného názoru bylo 29 % lidí a pouze 18 % se rozhodlo pro neutrální možnost.
Protože výsledky ankety se ukázaly negativní, obrátili jsme se přímo na ČESMAD, aby se nám k anketě někdo vyjádřil a obhájil sdružení tím, že nám řekne: Proč a jak sdružení ČESMAD pomáhá svým členům? Ochotný vyjádřit se byl Martin Felix (Vedoucí odboru public relations), který ČESMAD označuje jako Ochránce zájmů a spolehlivého poskytovatele kvalitních služeb.
Martin Felix sdružení ČESMAD obhajuje následovně: Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA je největší sdružení dopravců podnikajících ve vnitrostátní i mezinárodní nákladní a osobní dopravě v České republice. V současné době má téměř 2 000 členů, kteří provozují cca 20 000 vozidel.
Sdružení má díky své síle a dlouholetým zkušenostem nezastupitelné místo při tvorbě a úpravě legislativy týkající se silniční dopravy a mezivládních dohod a smluv. Sdružení se jako člen Mezinárodní unie silniční dopravy IRU vyjadřuje k návrhům důležitých mezinárodních norem a ovlivňuje legislativu v EU. Vykonává v České republice také funkci záručního sdružení podle Celní úmluvy TIR.
Posláním Sdružení podporovat rozvoj a prosperitu silniční dopravy a prosazovat zájmy dopravců. Sdružení se zavazuje o dobré podmínky pro silniční dopravu a hájí zájmy svých členů v České republice i ve světě.
Sdružení svým členům nabízí kompletní servis a poradenství v jejich podnikání. Sdružení zajišťuje dopravním firmám komplexní servis při podávání žádostí o navrácení DPH z provedených nákupů na území všech členských zemí EU. K základním pilířům portfolia služeb patří prodej vyčerpávajícího sortimentu zboží pro dopravce.
Školicí středisko Sdružení ČESMAD BOHEMIA pořádá pro zaměstnance dopravních firem téměř padesát druhů různých kurzů, školení a seminářů, obsahujících standardní dlouhodobá i aktuální témata z oblasti silniční dopravy. Provozuje aktivní informační systém a vydává publikace, příručky, oborový časopis Transport magazín a elektronický bulletin Zprávy od Jezevčíka.
Sdružení ČESMAD BOHEMIA svou každodenní činností dokazuje, že spojení dopravců do silného sdružení je velmi efektivní způsob, jak podporovat rozvoj jejich podnikání a zájmy celého oboru.
Z výše uvedeného se zdá, že ČESMAD skutečně dopravcům pomáhá, proč tedy nejen naše anketa dopadla negativně? Proč je ČESMAD často kritizován za svou práci či pro jiné za nečinnost? Mnohými je ČESMAD také kritizován za přílišné napojení na vládu a tudíž, že ztrácí potřebnou nezávislost a objektivitu. Pro jiné tyto vlastnosti ani nikdy neměl. Najdou se ovšem i tací, kteří ČESMAD hodnotí pozitivně a chválí je za jejich úsilí a výsledky.
Jako u většiny podobných sdružení, prvotní úmysl je jistě dobrý a prospěšný, ale podstatnou otázkou je, jak se daří ušlechtilé úmysly naplňovat? Skutečně ČESMAD BOHEMIA ochraňuje zájmy dopravců a dostatečně intenzivně je obhajuje na potřebných místech? Nejedná se o skupinu, která obhajuje zájmy pouze vybraných subjektů? Anebo problém negativních reakcí spočívá pouze ve špatném PR sdružení?
Nebo se zde naopak projevuje ryze česká povaha věčné nespokojenosti, kdy nám není nic dost dobré? A ať se kdokoliv snaží pomáhat a dělat něco prospěšného, najdeme v tom vždy nějaké chyby nebo to označíme za falešné.
Zásadní otázkou je, jaké jsou skutečné zájmy dopravců? Skutečně se shodují s těmi, jaké se snaží obhajovat ČESMAD BOHEMIA? Dokáží se protnout zájmy všech zainteresovaných subjektů?
1 komentář
Martin Felix
Vážená paní šéfredaktorko,
v dnešním vydání eLogistiky se objevil článek s názvem „Podle čtenářů ČESMAD dopravcům příliš nepomáhá“. Při jeho přípravě jste mne oslovila s anketní otázkou, jak pomáháme dopravcům, nikoliv bohužel s žádostí o obhajobu Sdružení, jak mylně uvádíte. Ne, že by se mé odpovědi nějak výrazně lišily, rozhodně bychom se ale mohli vyhnout zavádějícím interpretacím, které Váš text přináší.
V první řadě si nemohu pomoci, ale označit výsledky „29 % korespondentů se vyjádřilo, že jim ČESMAD nepomáhá. Opačného názoru bylo 53 % lidí a pouze 18 % se rozhodlo pro neutrální možnost“ za negativní, je prostě špatně a to nejen z matematického hlediska.
Jako další závažný problém ve vypovídací hodnotě ankety vidím absenci informace, jak hodnotí ČESMAD BOHEMIA dopravci v něm sdružení a dopravci, kteří stojí mimo. Ano, naším hlavní cílem je obhajoba zájmů celé silniční dopravy. Tak je tomu v našich kampaních na zlepšení image silniční dopravy jako byla „Jedeme v tom spolu“ a „Rok smíření“ nebo ještě doznívající kampani na získání nových řidičů, která byla podpořena několika stovkami billboardů po celé republice. Nejinak je tomu i u výsledku našeho lobbingu. Například množstevní slevy na mýtném, které naše Sdružení prosadilo, mohou čerpat všichni dopravci a nejenže nezáleží na jejich členství v ČESMADu, nezáleží ani na velikosti a složení jejich vozového parku. Stejně tomu tak bylo i při čerpání kompenzací za zvýšení mýtného ve výši 300 milionů korun, které jsme rovněž prosadili tak říkajíc pro všechny. Pod těmito aktivitami nikde nezvýrazňujeme náš podpis, a je tak zcela pochopitelné, že řada dopravců ani netuší, že za nimi stojíme. Možná je to chyba naší sebepropagace, my si myslíme, že pro věc samotnou je to tak lepší a o tu nám především jde.
Na druhou stranu Sdružení ČESMAD BOHEMIA dostává od svých cca 2 000 členů členské příspěvky a za ty svým členům poskytuje řadu exkluzivních služeb, které jsou jejich konkurenční výhodou. Především to jsou informace jak v elektronické tak v tištěné podobě, je to ale i řada zvýhodněných služeb a pomoc při řešení problémů doma i v zahraničí, o které v silniční dopravě není nouze. Tady bych výsledek 53 % spokojených opravdu nepovažoval za úspěch.
Martin Felix