Zatím uplatňuje právní úpravu transferů v rámci posílené spolupráce 11 členských států EU: Belgie, Německo, Estonsko, Španělsko, Francie, Řecko, Itálie, Rakousko, Portugalsko, Slovinsko a Slovensko. (Tedy všechny státy sousedící s ČR!) V souladu s pravidly o posílené spolupráci, (musí ji navrhnout nejméně 1/3 členských států a umožnit pozdější připojení dalších členských států), je účelné, aby se k tomuto projektu klíčového významu vyjádřily všechny členské státy, tedy i ty, které se k této prioritní iniciativě původně Evropské komise proti úniku daní ze státu vzniku nepřipojily.
K společné práci vydalo 10 ministrů zúčastněných států na zasedání Rady ECOFIN 2014 několik zásadních problémů nedokončeného jednání:
a) zúčastněné členské státy by se měly zaměřit na vytvoření harmonizovaného režimu zdanění finančních transakcí a po jednání s nezúčastněnými členskými státy dokončit schůdná řešení pro všechny státy EU
b) daň z finančních transakcí by měla být zaváděna postupně, prvními kroky by měly vést k zdanění transakcí z akcií a některých derivátů, další kroky mají být přijaty s přihlédnutím k ekonomickému dopadu;
c) členským státům, které by chtěly zavést zdanění u dalších produktů nezahrnutých na počátku postupného zavádění, by se to mělo umožnit.
Pracovní skupina pro nepřímé daně se sešla třikrát (15. 7.,7.10. a 2. 12. 2014) a zkoumala i návrhy Komise o možných řešeních otevřených otázek. Po konzultacích s delegací členských států soustředilo italské předsednictví své úsilí na následující velké problémy, vztahující se k zasedání pracovní skupiny nepřímých daní:
a) stanovení rozsahu transakcí (kategorie finančních produktů), které by spadaly do první fáze;
b) usilovat o dohodu k základním principům zdanění, platných pro celou strukturu zdanění finančních transakcí; a
c) analýzu metod výběru daně z finančních transakcí, uvedených ve zprávě vypracované pro Evropskou komisi.
Předsednictví předložilo zprávu Rady ECOFIN ze dne 7. 11.2014; v ní se podrobně popisují klíčové otevřené otázky, které je třeba vyjasnit k dosažení kompromisu. Pokrok ve zdanění finančních transakcí se promítl i do zprávy ECOFIN Evropské radě 18/19 prosince 2014. (dokumenty 14949/14 FISC 181 ECOFIN 1001 a 16034/14 FISC 214 ECOFIN 1100).
K dalšímu postupu italské předsednictví: zdůrazňuje stálý prioritní význam projektu daně z finančních transakcí a proto diskusí k dosažení celkového kompromisu. Byl by to bezprecedentní pozitivní krok skupiny jedenácti členských států EU k dosažení společného cíle v této oblasti.
Pro další práci předsednictví navrhuje zvážit následující prvky:
– dořešit oblasti uplatnění daně z finančních transakcí, u nichž se již dosáhl pokrok při sbližování názorů členských států (akcie, deriváty); u akcií pracovat na kategorizaci finančních produktů, spadajících do definice akcií. Zúčastněné členské státy upozornily na možnost, uplatnit daň z finančních transakcí u akcií veřejně kótovaných na burze.
– Bylo navrženo řešení u transakcí s akciemi nekótovanými na burze s cílem odstranit obavy některých členských států o jejich zdanění, a umožnit tak ostatním členským státům zdanit je podle směrnice.(14949/14 FISC 181, ECOFIN 1001, bod 11).
– Jsou zapotřebí některé další práce k rozsahu potřeby obchodů s finančními deriváty. Předsednictví se zaměřilo na identifikaci kategorií derivátů, které podléhají dani z finančních transakcí v prvním stupni. I když kompromis nebyl dosud nalezen, dosáhlo se lepší pochopení některých klíčových otázek. (místo a zásady emisí derivátů).
– Budoucí práce na kompromisním znění daně z finančních transakcí by měla umožnit pokrýt jednotlivé aspekty možného mechanismu výběru daně z finančních transakcí.
– I když bude zapotřebí další práce, zejména s ohledem na uvedené otázky, zúčastněné členské státy stále potvrdily dohodu o nutnosti jednat o postupném zavedení daně z finančních transakcí. To by jim umožnilo vyhodnotit skutečný hospodářský dopad této daně na trhy. (14949/14 FISC 181 ECOFIN 1001, body 13 až 17); 14949/14 FISC 181 ECOFIN 1001, body 18 až 23).
Předsednictví se domnívá, že byl zpracován pevný základ pro další pokrok směrem k brzkému přijetí daně z finančních transakcí, a vyzývá nastupující předsednictví, aby pokračovalo v práci transparentním a komplexním způsobem, a zároveň zdůrazňuje potřebu vytvoření vhodných politických předpokladů s cílem usnadnit zúčastněným členským státům, aby dosáhly dohody o zdanění finančních transakcí v rámci očekávaných termínů.
(Diskuze se nezúčastnili představitelé 3 států, mezi nimi ČR; informace by tedy měla vzbudit zájem alespoň v rozsahu pozornosti věnované jiným problémům).