[quote]Policie dělala první rozsáhlé kontroly na vodních plochách v Česku. Prověřila 435 lodí, u každé třinácté byly závady. Padly pokuty za 30.000 korun, řekl ředitel pořádkové policie Martin Hrinko. Při kontrolách policisté odhalili tři opilé vůdce plavidel, jeden z nich nadýchal přes jedno promile.[/quote]

Policejní kontroly se uskutečnily na přelomu června a července, trvaly týden. Podle Hrinka šlo o první podobnou rozsáhlou akci, protože v minulosti policie nemohla v souvislosti s vodní dopravou rozdávat pokuty. Přestupky mohla jen nahlásit Státní plavební správě, která pak případy dál řešila. Možnost ukládání pokut změnila novela zákona, která platí od začátku loňského roku.

Podle Hrinka se za týden udělalo 60 kontrolních akcí, do nichž se zapojilo 254 policistů. Ze 435 kontrolovaných lodí policisté odhalili 33 závad. Kontroly lodí vypadají podobně jako kontroly aut při dopravních akcích.

„Kontrolovalo se naprosto všechno. Všichni členové posádky musejí mít při plavbě plovoucí vestu, což nebylo vždycky dodrženo. Evidenční znaky na lodích nebyly vždy všude. Někteří vůdci malých plavidel nám vjížděli do míst, kde nemají co dělat,“ řekl Hrinko.

Policie chce v podobných akcích pokračovat, aby se zjistilo, jestli se situace zlepšuje nebo zhoršuje.

Podle ředitelky Státní plavební správy Kláry Němcové je v tuzemsku rekreační plavba nejvíc rozšířená na rekreačních nádržích jako jsou Slapy, Orlík, Lipno nebo vodní nádrže na Moravě.

„Nejintenzivnější plavební provoz je v Praze,“ dodala Němcová.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno