[quote]Policie na Vysočině bude častěji kontrolovat kamiony. Od kraje včera dostala speciální vozidlo pro kontroly nákladních aut za 3,2 milionu korun. Je vybaveno například mobilními váhami, inspekčními kamerami a klíči pro vyhodnocení tachografů. Krajské policejní ředitelství takové vozidlo dosud nemělo. Díky němu počítá s podstatným zvýšením počtu kontrol, uvedl jeho ředitel Radek Malíř.[/quote]

Policie zatím kamiony prověřovala ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu. „Vozidlo, které teď máme, nám umožní kontroly dělat operativněji. Předpokládáme jeho nasazení téměř ve všech dnech v týdnu,“ uvedl Malíř. S novou technikou budou policisté kontrolovat kamiony na dálnici D1, státních tazích i na krajských silnicích nižší třídy.

Kamionů přejíždějících přes Vysočinu podle Malíře výrazně přibývá a s tím roste riziko nehod. Jen po D1 jich denně projedou stovky. Přetížená auta také ničí silnice. V roce 2014 uložili policisté vážně chybujícím řidičům kamionů 136 kaucí v hodnotě 2,6 milionu korun, loni už 216 kaucí za 4,2 milionu Kč. Kauce je peněžitá záruka nutící řidiče k tomu, aby se dostavil ke správnímu úřadu, který rozhodne o uložení sankce. Na nákup nového vozidla kraj použil i peníze z propadlých kaucí.

Fungování nového kontrolního vozidla Mercedes Benz včera policisté předvedli u havlíčkobrodského letiště. Kromě vah obsahuje prostředky pro kompletní kontrolu technického stavu kamionu, včetně měření hloubky dezénu pneumatik a kamery umožňující nahlédnout i do dutin auta. Vyhodnotit umí i dodržování povinných přestávek v jízdě u řidiče. Vozidlo bude používat policejní tým „Kamion“, který na Vysočině funguje od roku 2011. Slouží v něm dvě desítky policistů.

Na Vysočině už byly první silniční váhy instalovány i přímo do vozovky, a to minulý rok na II/602 u Velkého Meziříčí. Náměstek hejtmana Libor Joukl řekl, že se tento pilotní projekt osvědčil a kraj by nyní chtěl dostat takové stabilní váhy na dva až tři úseky silnic v každém okrese Vysočiny. Výběrové řízení na firmu, která váhy zabuduje a bude provozovat, chce kraj vypsat tento rok.

Zdroj: ČTK