[quote]Policie a město Plzeň dnes odstartovaly novou preventivní akci Piješ. Řídíš. Zabíjíš. Stovky působivých rozhlasových spotů, které budou vysílány po týdnu v srpnu a v září a na Vánoce, dále plakáty v obchodních centrech, na benzinkách a zastávkách MHD, mají snížit počet nehod pod vlivem alkoholu. ČTK to řekli vedoucí krajské dopravní policie Vladimír Toman a vedoucí oboru bezpečnosti města Aleš Průša.[/quote]

Za prvních sedm letošních měsíců evidují policisté v regionu celkem 2021 dopravních nehod, meziročně o 133 více. Počet usmrcených vzrostl o 13 na 34, z toho v deseti případech byl na vině alkohol a u několika dalších případů čekají na výsledky soudních pitev. Průměrný věk opilých viníků, kteří zavinili smrt, byl letos 35 let.

„Alkohol byl zjištěný u 173 viníků, nejčastěji u řidičů motorových vozidel (137), ve 27 případech u cyklistů a chodci byli jako viníci ve dvou případech,“ uvedl Toman.

Nejčastější příčinou evidovaných událostí byl nesprávný způsob jízdy (v 984 případech), u nichž byl alkohol naměřen u 93 nehod. Na druhém místě byla nepřiměřená rychlost, kdy by alkohol prokázán u 37 viníků. Podle Tomana jsou silnice v kraji ve velmi dobrém stavu.

„Dalších šest mrtvých, zatím stejně jako v červenci, už evidujeme v končícím měsíci srpnu,“ dodal Toman.

Nejvíce řidičů, 103, mělo za sedm měsíců v krvi 1,5 promile alkoholu a více, od jedné do 1,5 pak dalších 26.

„Pokud má řidič 0,3 až 0,9 promile, je podle výzkumu sedmkrát věší pravděpodobnost nehody, pokud má nad 1,5 promile, je 127krát vyšší,“ řekl Toman.

Podle policie se řízení pod vlivem alkoholu dále rozmáhá. Preventivní projekt by měl snížit nekázeň.

„Podle mého přispěje ke snížení fatálních následků nehod,“ uvedl krajský šéf policie Pavel Krákora.

Podle plzeňského primátora Martina Zrzaveckého bude projekt pokračovat i v příštích letech. Letos na něj dostalo město od kraje 190.000 Kč, Plzeň se spolupodílela 30 procenty. Podle Andrey Gregorové z odboru prevence kriminality magistrátu, se město zaměří také na restaurace.

Nejvíce nehod pod vlivem alkoholu bylo v sobotu, zhruba stejně ve dne i v noci. Celkem 110 ze 173 opilých viníků bouralo v obci, nejhůře je na tom dlouhodobě Plzeň. Policisté provedli letos už 96 dopravně preventivních akcí, z nichž více než polovina se zaměřila na alkohol a návykové látky.

Zdroj: ČTK