[quote]Pohled na neobvyklou honičku se naskytl v neděli Moskvanům, když dopravní policie v centru města pronásledovala ukradený vůz Gaz-1402 Čajka, jehož exempláře sloužily nejvyšším hodnostářům sovětské éry. Auto se podařilo zastavit až střelbou. Ještě větší šok nastal, když se ukázalo, že ukradený reprezentativní veterán patří ruské generální prokuratuře.[/quote]

Dopravní policie původně vůz zastavila kvůli bočním sklům zatemněným v rozporu s předpisy. Žádost o předložení dokladů od vozidla zůstala bez reakce a řidič i spolujezdec prý navíc vykazovali značné známky opilosti. Při kontrole osobních dokladů spolujezdec v nestřežené chvíli nasedl do vozu a ujel.

Přestože s ukradenou Čajkou cestou naboural dvě jiná auta, policisté museli k zastavení vozu použít zbraň a prostřelit mu pneumatiky. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.

Další vyšetřování ukázalo, že vůz patří ruské generální prokuratuře, která slavné auto užívala k reprezentačním účelům. Vůz byl převezen na technickou prohlídku a zaměstnanci servisu, posilnění alkoholem, se v něm prý chtěli projet.

Vozy Gaz-1402 se v SSSR vyráběly prakticky ručně od roku 1977 a byly pokračovatelem předchozího reprezentativního modelu Gaz-13, vyrobeného podle amerických vzorů té doby.

Výrobu Čajek zastavil v roce 1988 až sovětský vůdce Michail Gorbačov v rámci tažení proti výsadám komunistických špiček. K nemalé lítosti dnešních movitých ruských sběratelů nechal prý zničit i veškerou dokumentaci.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno