[quote]Policie v Pardubickém kraji bude moci ke své práci využívat dron. Zařízení v hodnotě 400.000 korun získala darem od Pardubického kraje, sama ho musí ještě vybavit potřebnou technikou. Používat jej bude například při pátrání po osobách v nepřístupném terénu, řekl ředitel krajské policie Jan Švejdar.[/quote]

„Je to podstatně levnější než vrtulník a určitě levnější a přesnější než naše policejní síla,“ uvedl Švejdar. Podle něj bude k prohledání prostoru stačit mnohem menší počet lidí, zejména poté, co bude dron vybaven termovizí.

Další možnost využití bude mít zařízení při dohledu na silnicích, zvláště na komunikaci I/35. Nebude sice schopen měřit rychlost, ale zachytí například nebezpečné předjíždění a další přestupky. „Je to zbraň na neposlušné řidiče, o které se nám ani nezdálo,“ řekl Švejdar. Policie by mohla dron také nasadit při monitorování demonstrací a dalších hromadných akcí.

Dron váží asi 20 kilogramů, může nést až pět kilogramů techniky. Běžná kamera bude mít desetinásobné přiblížení, k dispozici bude postupně i infra a termokamera. Ve vzduchu vydrží se zátěží až 45 minut. Policie chce pro jeho obsluhu vyškolit zatím čtyři piloty, později i další.

Vlastní menší dron za 80.000 korun si pořídilo nedávno i pardubické hejtmanství. Plánuje jej používat na monitorování krizových událostí v kraji, jako jsou například povodně.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno