[quote]Policisté v Olomouckém kraji se letos více zaměří na bezpečnost na silnicích nižších tříd. Vedou je k tomu statistiky dopravních nehod a především obětí za loňský rok. Z nich vyplývá, že z 51 obětí jich nejvíce, 17, zemřelo na silnicích druhé třídy. Loni policisté řešili v kraji 4738 dopravních nehod, což je v meziročním srovnání o 288 více, vyplývá z policejních statistik.[/quote]

„Loni jsme se převážně soustředili na rychlostní komunikace a na komunikace prvních tříd, které jsou nejvíce zatížené. Podle vyhodnocení však k nehodám nedocházelo hlavně na hlavních komunikacích, ale na těch vedlejších. Budeme proto výkon služby směřovat i na dědiny a na silnice nižších tříd,“ řekl vedoucí odboru služby dopravní policie olomouckého policejního ředitelství Dušan Věženský.

Policie se podle něj u řidičů, ale i cyklistů, zaměří také na pití alkoholu a užívání drog. V plánu má také kontroly technického stavu nákladních aut a přetěžování vozidel.

Statistiku v meziročním srovnání překročily tragické nehody již o letních prázdninách. Počet obětí nehod vzrostl podle policie téměř ve všech okresech. Největší nárůst nehod s tragickými následky zaznamenali loni policisté na Olomoucku. Zatímco v roce 2014 zde zemřelo devět lidí, loni jich bylo 22. Na Přerovsku zaznamenali deset obětí oproti čtyřem z předchozího roku, na Šumpersku zemřelo 14 lidí, o rok dříve jich bylo pět. Na Prostějovsku a Jesenicku je naopak počet obětí nižší.

Oproti roku 2014 zemřelo loni na silnicích Olomouckého kraje o 23 lidí více. Z celkového počtu 51 obětí bylo 24 řidičů, 12 cyklistů, devět spolujezdců a šest chodců. Mimo obec se stalo 34 smrtelných nehod, 17 se jich stalo v obci. „Poslední dva roky došlo k výraznému snížení smrtelných dopravních nehod, až v loňském roce bohužel nastal zlom,“ řekl Věženský.

Mezi nejčastější příčiny nehod patří nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, přecenění vlastních schopností a nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky. Nejhorší co do počtu usmrcených byl podle policistů březen, srpen a říjen, kdy zemřelo shodně po sedmi lidech. Nejvíce dopravních nehod se tradičně událo v pátek, nejméně v neděli.

Počet loňských obětí dopravních nehod je nejvyšší za posledních pět let, kdy statistiky tragických čísel postupně klesaly nebo se držely na stejné úrovni. V roce 2011 zemřelo na silnicích 45 lidí, o rok později jich bylo o pět méně. V letech 2013 a 2014 byl počet obětí zhruba stejný, tehdy zemřelo na silnicích v regionu 27, respektive 28 lidí.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno