[quote]Poříční oddělení ústecké krajské policie má na Labi víc práce s rekreační plavbou než v minulosti. Velké osobní lodě, jachty a kajaky plní lodní dráhu a nahrazují nákladní plavidla. Policisté se chtějí zaměřit i na skútry. Nově mohou dát pokutu do 5000 korun na místě. K hlídkování jim nyní slouží nový kajutový člun. Podrobnosti novinářům řekl Pavel Krejčík z poříčního oddělení.[/quote]

Poříční policie funguje v kraji od roku 1974. Zatímco dříve se na dolním toku Labe zaměřovala na nákladní lodě, v posledních pěti letech výrazně přibylo rekreačních plavidel. „To, co se děje v Německu, kde je od hranice až do Drážďan na řece rekreační zóna, přechází k nám a na vodě začíná být velmi živo,“ uvedl Krejčík. Podle něj si cestu údolím Labe a po Vltavě do Prahy oblíbili hlavně zahraniční turisté, úsek od Ústí do Litoměřic vyhledávají i majitelé jachet.

Všichni, kteří se pohybují na vodě, by měli znát a dodržovat pravidla plavebního provozu. „Na rozdíl od těch silničních se je však děti neučí a často se s nimi seznamují lidé až při skládání zkoušek,“ zmínil Krejčík. Právě dodržování pravidel, které upravují znaky podél vody, kapitáni občas porušují. „Na Střekově je to hlavně zákaz vlnobití nebo v oblasti CHKO České středohoří kotvení na místech, kde je to zakázáno,“ uvedl policista.

Na Labi se vedle nejrůznějších plavidel, mezi kterými jsou velké hotelové lodě, pohybují i plavci. „Na řeku mohou teď také skútry, jejichž rychlost je až 100 kilometrů v hodině. V takové rychlosti mohou plavce, kteří z koupaliště Brná plavou přes řeku do Vaňova, snadno přehlédnout,“ upozornil na jedno z nebezpečí Krejčík. Bloková pokuta na místě je do 5000 korun, ve správním řízení se může vyšplhat na statisíce.

Policisté kontrolují také platnost dokladů plavidel a kapitánů, zaměřují se i na rybáře, kteří například parkují tam, kde je to zakázáno, a na cyklisty, protože podél Labe vede frekventovaná cyklostezka.

S ohledem na rozšíření plavecké veřejnosti a na povodně, při kterých říční policie zasahuje, se postupně mění lodní park. Od letoška mají policisté k dispozici nový kajutový člun, který je dlouhý 8,70 metru a široký skoro tři metry a může jet rychlostí až 75 kilometrů v hodině. „Dále máme jednu starou kajutovou loď, dva pracovní prámy, z nichž jeden má sonar pro vyhledávání pod hladinou. Čluny máme na podvalu, abychom je mohli dotáhnout tam, kde je potřeba,“ vysvětlil Krejčík.

Vedle povodní, které v Ústeckém kraji naposledy v roce 2013 způsobily velké škody, patří mezi náročné zásahy pátrání po lidech v řece. „Hlavně v zimě je to velmi těžké. V jednom případě jsme od prosince 2012 hledali muže, jehož tělo se našlo až v červnu následujícího roku,“ uvedl Krejčík.

Potkat člun poříční policie mohou také rekreanti na jezerech Milada u Ústí nad Labem, Matylda nedaleko Mostu nebo na Ohři. „Pomáháme třeba i při technopárty na Máchově jezeře,“ dodal Krejčík.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno