[quote]Polsko podalo u Soudního dvora Evropské unie stížnost na Evropský parlament a Evropskou radu v souvislosti se směrnicí o snižování škodlivých emisí. Podle agentury AFP to včera oznámilo polské ministerstvo životního prostředí. To se obává, že chystaná opatření nepřiměřeně zatíží polské farmáře.[/quote]

Směrnice usiluje o snížení emisí oxidu dusíku, oxidu siřičitého, jemných částic PM 2,5 a čpavku. Polské ministerstvo uvedlo, že Varšava práci na směrnici podporovala, neboť si uvědomuje nutnost omezit znečištění, jímž samo trpí. Během legislativního procesu prý ale došlo k porušení pravidel spolupráce v rámci EU a potřebné transparentnosti.

Stížnost dostal Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku již 10. března.

Podle Varšavy směrnice neřeší přímo kvalitu ovzduší, ale pouze snižování emisí v zemědělství, dopravě a v komunálním hospodářství. Úkol omezit vypouštění čpavku ale přinese nové náklady malým polským farmám, tvrdí ministerstvo.

Analýza provedená pro Evropskou komisi uvádí, že realizace směrnice by v Polsku stála 15 eur na osobu a rok, zatímco v Nizozemsku jen 1,3 eur. Důvodem je prý relativní zaostalost polské ekonomiky a horší kvalita tamního ovzduší.

Zdroj: ČTK