Domů Blog

Chceme stavby tramvajových tratí bez průtahů, shodli se zástupci dopravních podniků

Jak nastavit efektivní komunikaci, aby povolování staveb bylo bez zbytečných administrativních průtahů? O tom jednali zástupci dopravních podniků s ředitelem Dopravního a energetického stavebního úřadu (DESÚ), pod nějž od 1. ledna 2024 spadá agenda povolování a zprovozňování staveb tramvajových tratí.

Zasedání odborné skupiny Tramvajové tratě, která působí při Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR), se konalo ve dnech 20. a 21. března v Olomouci. Jedním z hlavních témat zasedání byla aplikace novely stavebního zákona na povolování a zprovozňování staveb tramvajových tratí. Cílem setkání bylo osvětlit novou pozici DESÚ ve vztahu k provozování tramvajových tratí tak, aby dopad legislativních změn pro provozování tramvají byl pozitivní.

„Jsem rád, že jsem měl možnost prezentovat v rámci Sdružení dopravních podniků aktuální změny v legislativě. Nejčastěji na náš úřad přichází dotazy týkající se stavebních řízení, která byla zahájena už minulý rok, nyní probíhají a my je přebíráme. Věřím, že se mi podařilo rozptýlit počáteční obavy a jsem rád, že budeme i nadále pracovat na nastavení obousměrně efektivní komunikace,“ uvedl ředitel DESÚ Martin Kozák.

Dopravní a energetický stavební úřad vznikl k 1. červenci 2023 novelou stavebního zákona. DESÚ má tři pobočky, konkrétně v Praze, Plzni a Olomouci. Povolování staveb tramvajových tratí spadalo původně pod Drážní úřad. Ten i nadále zůstává a zajišťuje dohled nad provozem drah a drážní infrastruktury.

„Jsme rádi, že nový úřad vnímá naši snahu o zrychlení řízení ke zkušebním provozům drah, kde občas došlo ke zpožděním z důvodu průběhu administrativních procesů. Cílem nás všech je, aby byla infrastruktura co nejrychleji po dokončení předána k užívání veřejnosti a nedocházelo
k tomu, že je hotová například nová tramvajová trať a 14 dnů se čeká, než tam může být spuštěn provoz,“
 shrnul tajemník odborné skupiny Tramvajové tratě Martin Chovanec, který je zároveň ředitelem technického úseku v Dopravním podniku Ostrava.

Odborníky na tramvajové tratě hostil Dopravní podnik města Olomouce. V rámci SDP ČR pracuje deset odborných skupin, ve kterých se dvakrát ročně schází odborníci ze všech dopravních podniků a řeší spolu aktuální témata dané oblasti. Inspirují se, vyměňují si zkušenosti, kontakty nebo své zkušenosti s dodavateli.

Zdroj: DPMO

Správa železnic zahájí v dubnu modernizaci nádražní budovy v Pardubicích

Po modernizaci bývalého nádražního hotelu v Pardubicích bude následovat rekonstrukce výpravní budovy, funkcionalistické stavby z 50. let. Správa železnic podepsala smlouvu se stavebními firmami. Práce na památkově chráněné stavbě budou zahrnovat renovaci stavebních konstrukcí, střechy, fasády i celého interiéru, uvedla organizace v tiskové zprávě.

Budově se vrátí původní podoba, zohlední ale současné požadavky. Předání staveniště je naplánované na duben, kdy začnou i první práce. Hotovo bude na konci roku 2026. Obnovu odbavovací haly spolu s východním a západním křídlem objektu za 833 milionů korun provedou společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a Eurovia.

Budova pardubického nádraží začala sloužit veřejnosti v roce 1958, památkáři ji považují za nejkvalitnější funkcionalistické nádraží s hotelem v poválečném Československu. Správa železnic už dokončila první etapu rekonstrukce, která se týkala zejména bývalého hotelu, nyní přijdou na řadu zbývající části nádražního objektu.

Druhá etapa prací zahrnuje rekonstrukci nádražní haly, východního provozního křídla a západního křídla s bytovým domem. Po dokončení tam bude v hale víc obchodních jednotek a modernizované toalety. Východní křídlo bude sloužit pro zajiš­tění provozu dráhy.

„Stavbaři provedou dispozič­ní úpravy v zázemí za­městnanců a rozšíří kancelářské prostory. Bezbariérový přístup zajistí výtah. Komerční prostory s ordinacemi a lé­kárnou se budou nacházet v přízemí a v prvním patře. Počítá se i s kompletní rekonstrukcí bytové části,“ uvedla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

V prvním roce prací stavební firma zrekonstruuje východní křídlo a polovinu haly, v dalším roce bude pracovat na západním křídle a druhé části haly. Jako poslední přijde na řadu bytový dům. „V průběhu stavby budou cestujícím k dispozici náhradní prostory s potřebným zázemím,“ řekla mluvčí.

Modernizace bývalého hotelu byla dokončena v roce 2023, stála 574 milionů korun. Státní organizace tam má vzdělávací a ekonomické centrum. Zároveň pokračuje dokončení modernizace železničního uzlu, která začala v září 2020. Náklady jsou kolem 6,4 miliardy korun. Součástí je lávka z nádraží na sídliště Dukla, vznikne nové přímé spojení mezi oběma lokalitami. Otevření lávky se očekává v květnu.

Zdroj: ČTK

ČR dostane z EU dalších 73 miliard Kč na investice do energetiky či dopravy

Česká republika dostane z Modernizačního fondu EU dalších téměř 73 miliard korun na investice do energetiky či dopravy. Stát peníze využije na financování obnovitelných zdrojů, modernizaci teplárenství nebo ekologizaci veřejné dopravy. Dnes o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Dotace pro Česko nyní schválila Evropská investiční banka s Evropskou komisí. Dosud tak ČR z fondu získala 267 miliard korun.

„Modernizační fond je pro nás klíčovým nástrojem v dosahování našich cílů v oblasti modernizace a energetické nezávislosti. Schválení dalších téměř 73 miliard představuje pro Českou republiku důležitý milník. Tyto prostředky nejenže posílí rozvoj obnovitelných zdrojů energie ve výrobních podnicích i v domácnostech či teplárenství, ale nově také přispějí k dlouho očekávané modernizaci veřejné dopravy,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Největší část peněz z nově schválených dotací stát podle ministerstva využije na financování obnovitelných zdrojů, na které dá přes 32 miliard korun. Větší část peněz, kolem 20 miliard korun, chce resort použít na podporu výstavby nových fotovoltaických elektráren na rodinných a bytových domech v programu Nová zelená úsporám. Dalších 12 miliard pak půjde na solární elektrárny ve firemních provozech. Z investic by podle ministerstva mělo vzniknout zařízení o výkonu více než 2,11 gigawatthodiny a snížení emisí oxidu uhličitého o 1819 kilotun.

Novinkou jsou peníze pro ekologizaci veřejné dopravy, půjde o 22,4 miliardy korun. Většinu peněz by měl stát použít na modernizaci kolejových vozidel s elektrickým či vodíkovým pohonem pro regionální osobní železniční dopravu. Investice poputují také na nákup nových vozidel pro městskou hromadnou dopravu, včetně bateriových či vodíkových autobusů, trolejbusů a tramvají nahrazujících běžné autobusové linky.

Další peníze stát rozdělí mezi projekty, jejichž cílem jsou úspory energií a dekarbonizace průmyslu a teplárenství. „V oblasti teplárenství se podařilo obhájit investice ve výši 12,5 miliardy korun pro čtyři velké investiční projekty, z oboru průmyslové výroby uspěly tři projekty s investiční podporou ve výši šest miliard korun,“ podotkl Hladík. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana podpořené projekty v teplárenství sníží emise oxidu uhličitého o 658 kilotun ročně a uspoří energii z neobnovitelných zdrojů o 8019 terajoulů ročně. Projekty z oblasti průmyslu pak mají znamenat úsporu snížení emisí o 64 kilotun ročně a úsporu konečné spotřeby energie o 772 terajoulů každý rok.

Modernizační fond zřídila Evropská komise, má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů. Jde o peníze z EU získané prodejem emisních povolenek. Česko by mělo mít díky vysokým cenám povolenek v Modernizačním fondu do roku 2030 k dispozici až 500 miliard korun. Investice jsou příjmem Státního fondu životního prostředí ČR a budou postupně rozdělovány v deseti dotačních programech na podporu nízkouhlíkových technologií, modernizaci energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti.

Zdroj: ČTK

Aerolinky Lufthansa se dohodly s odbory na mzdách, další stávka nehrozí

Německé aerolinky Lufthansa a odbory Verdi se dohodly na nových mzdových a pracovních podmínkách pro zhruba 25.000 členů pozemního personálu. Letecká společnost a odbory to oznámily po úspěšném závěru jednání. Německo se tak vyhnulo další rozsáhlé stávce, která by dolehla na stovky tisíc cestujících. Problémy kvůli předchozím protestům narušily spojení i s Českou republikou.

Nové jednání, které zprostředkovali durynský premiér Bodo Ramelow a někdejší šéf Spolkového úřadu práce Frank-Jürgen Weise, začalo v pondělí. Za konečný termín dosažení dohody byl považován dnešek, nejdéle však čtvrteční ráno. Ve čtvrtek totiž odbory chtěly rozhodnout o vyhlášení další stávky, která by mohla ochromit velikonoční provoz.

„S výsledkem smírčího řízení jsme spokojeni,“ citovala agentura DPA odborového vyjednávače Marvina Reschinského. Spokojenost vyjádřily rovněž aerolinky, které ale poznamenaly, že zvýšení mezd s sebou přinese větší náklady.

Podrobnosti ujednání zveřejní odboráři a letecká společnost ve čtvrtek. Odbory Verdi požadovaly zvýšení mezd o 12,5 procenta, nejméně však o 500 eur (12.600 Kč) měsíčně, a také jednorázový protiinflační bonus 3000 eur (zhruba 75.800 Kč). Lufthansa k bonusu nabízela zvýšení mezd o deset procent.

Předchozí rozhovory, které odbory a aerolinky vedly bez prostředníků, skončily neúspěchem. Najít řešení nepomohlo ani to, že odboráři se snažili zvýšit tlak na Lufthansu sérií výstražných stávek. Problémy kvůli protestu dolehly na stovky tisíc cestujících a zrušeny byly i spoje s Českou republikou.

Zdroj: ČTK

Česká pošta od září navýší svým zaměstnancům mzdy v průměru o 10 %

V rámci postupující stabilizace provozního hospodaření České pošty bylo rozhodnuto o navýšení mezd v průměru o 10 % od 1. září 2024. Navýšení se bude týkat všech provozních a administrativních zaměstnanců v tarifních mzdách. Zároveň byla v březnu zaměstnancům vyplacena mimořádná odměna za úspěšnou implementaci všech krizových opatření v roce 2023. Vyplacení mimořádné odměny i navýšení mezd je výsledkem jednání vedení České pošty se zástupci všech odborových organizací působících na České poště.

„Zajistit každodenní fungování České pošty včetně náročného předvánočního období v době probíhající transformace klade nesmírné nároky na všechny zaměstnance naší firmy. Rád bych proto ocenil všechny, kteří se na implementaci krizových opatření podíleli a snažili se při tom minimalizovat dopad na naše klienty,“ řekl generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán. „Se mzdou za únor v březnovém výplatním termínu proto zaměstnanci pošty obdrželi mimořádnou odměnu v průměrné výši 4 500 Kč. Transformace Pošty směřuje správným směrem, a proto jsme po delší době rozhodli přistoupit i ke zvýšení tarifních mezd a s tímto nákladem již v letošním plánu vyrovnaného hospodaření počítáme. Prioritou je neustálé posilování kvality doručování, a proto dostanou nejvíce přidáno listovní doručovatelé.“   

Úspěšná transformace je podmínkou udržitelnosti mzdového ohodnocení zaměstnanců pošty tak, aby pro ně byla práce na Poště v měnících se podmínkách na trhu stále atraktivní. Celkové náklady na aktuální mimořádnou odměnu dosáhly 120 milionů korun, náklady na zvýšení tarifních mezd 320 milionů korun.

Česká pošta zaměstnává cca 20 tisíc zaměstnanců. Aktuální průměrná mzda na České poště je 31 012 korun. Poslední navýšení tarifních mezd v průměrné výši 5 % proběhlo v roce 2023.

Zdroj: ČP

S teplými dny se na silnice opět ve velkém vrací cyklisté a motorkáři, s nadcházejícími Velikonocemi zbystřete, vyzývá Besip

Jaro a zlepšující se počasí přirozeně nahrává pobytu venku. Na silnice se tak po zimní pauze postupně vrací zranitelní účastníci silničního provozu, řeč je zejména o cyklistech a motorkářích. Obzvláště s ohledem na nadcházející velikonoční svátky, které jsou přirozeně spjaté s mnohem větším provozem na silnicích, stojí za to si připomenout, na co si dát při jízdě pozor jak za volantem, tak za řídítky některého z jednostopých vozidel.

 

Pro motorkáře i cyklisty jsou nejvíc rizikové křižovatky

Česká republika patří ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi mezi země s nejhoršími výsledky z hlediska nehodovosti motocyklistů. Jejich dopravní nehody potom mají oproti nehodám jiných účastníků poměrně rozdílný charakter. Nejčastěji se jedná o nehody s předností v jízdě a nehody v důsledku ztráty kontroly nad vozidlem ve směrových obloucích. Častým problémem je jednoduše fakt, že ostatní řidiči motorkáře často přehlédnou, zejména v křižovatkách, kde motocyklisté častěji reagují na nenadálou situaci před sebou, ale ostatní řidiči na ně nestihnou dostatečně včas zareagovat. Vše se navíc děje ve výrazně vyšší rychlosti, než je tomu u automobilů. V loňském roce na našich silnicích bylo usmrceno 74 a těžce zraněno 364 motocyklistů.

 

„Mezinárodní průzkum chování řidičů ESRA3 potvrdil, že čeští motocyklisté podceňují rizika vysoké rychlosti. Celkem 9,4 % českých řidičů uvedlo, že překračují stanovenou rychlost mimo zastavěné oblasti, v evropských zemích je toto procento v průměru menší a odpovídá 7,5 %. Nepřiměřená rychlost přitom loni stála za 29 úmrtími a 98 těžkými zraněními motocyklistů,“ říká vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Je důležité si uvědomit, že než sednete po zimě opět do sedla, je potřeba si opět osvojit návyky bezpečné jízdy, nepřeceňovat své síly a zejména přizpůsobit prvním jízdám svou rychlost. Nepřiměřená rychlost je totiž nejen nejčastější příčinou dopravních nehod, které zapříčiní motocyklista, ale je také faktorem, který následky nehod zhoršuje i v případě, že viníkem je jiný řidič, právě například kvůli nedání přednosti. „Kvůli nedání přednosti loni zemřelo 20 motocyklistů a téměř 150 jich bylo těžce zraněno. Nepřiměřená rychlost a právě nedání přednosti stojí za velkou většinou závažných nehod s účastí motocyklisty,“ připomíná Tomáš Neřold.

 

U cyklistů jsou rizika obdobná

Obdobné situace jsou rizikové i pro cyklisty. Dlouhodobá analýza dopravních nehod cyklistů, kterou společně vytvořili Besip a Centrum dopravního výzkumu ukázala, že nejzávažnějšími nehodami cyklistů jsou stejně jako u motorkářů střety v křižovatkách, náraz vozidla do cyklisty zezadu či přejetí auta či cyklisty do protisměru. Nejčastěji za to může nedání přednosti jedním z účastníků, nesprávný způsob jízdy a nevěnování se řízení, ročně pak na našich silnicích přijde o život 40 cyklistů. „Zavinění střetu cyklisty a vozidla je z 58 % na straně řidiče vozidla a z 39 % na straně cyklisty (zbylá procenta tvoří nehody, u kterých nešlo jednoznačně identifikovat viníka dané nehody), je potřeba tak edukovat obě skupiny, které se spolu na silnici potkávají,“ zdůrazňuje Neřold. Většina Čechů se navíc na silnicích vyskytuje pravidelně jak v roli cyklisty, tak v roli řidiče automobilu, 76 % procent řidičů automobilů totiž uvádí, že alespoň občas jezdí na kole.

 

Při svých cestách na kole si dejte pozor hlavně na to, abyste byli pro ostatní na silnici čitelní a předvídatelní, zejména v křižovatkách. Důležité proto je ukazovat směr při odbočování, nedělat náhlé manévry a sledovat pozorně provoz při průjezdu křižovatkou, i když jde o méně frekventované komunikace. A nezapomínejte na to, že alkohol za řídítka nepatří úplně stejně jako za volant.

 

Řidiči automobilů musí zpozornět

Při jízdě v autě věnujte opravdu zvýšenou pozornost rozhlížení. „Nečekejte na silnici pouze stejně velký stroj, jako je ten váš. Zároveň motorky nepodceňujte, mají zvýšenou schopnost akcelerace a dojedou vás mnohem rychleji, než běžné auto,“ připomíná Neřold. Při předjíždění motorky je důležité nechat motorkáři dostatečný prostor a neobjíždět ho natěsno, motocyklista potřebuje mít dost prostoru na to, aby se mohl při jízdě vyhýbat různým nerovnostem, výmolům či překážkám.

 

Bezpečnostní pásy by měly být samozřejmostí

S nadcházejícími Velikonocemi, které jsou charakteristické zvýšeným provozem na silnicích a větším množstvím tzv. svátečních řidičů určitě stojí za to připomenout si důležitost používání bezpečnostních pásů. „Z analýz chování motoristů přímo v provozu víme, že bezpečnostní pás nepoužívají nejméně 4 % řidičů. Na zadních sedadlech ale jezdí bez pásu podle odhadů více než 12 % lidí. Právě tato skupina nepřipoutaných spolujezdců přitom tvořila loni 35 % ze všech usmrcených na zadních sedadlech. Věřím, že je to jasná odpověď na to, proč nespekulovat o významu bezpečnostního pásu a zkrátka se v autě vždy připoutat,“ řekl vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

 

Od nového roku byl navíc zpřísněn postih za nepoužití pásu nebo autosedačky. Počet trestných bodů se zvýšil ze 3 na 4. Pokuta za jízdu bez pásu, která se týká i porušení povinnosti poutat se u spolujezdců, je nově 1.500 – 2.000 Kč. Neplatí už tedy, že tento přestupek lze vyřešit jen takzvanou domluvou nebo nižší částkou.

 

Budete koledovat a přiťuknete si se sousedy na zdraví? Potom ale nesedejte za volant

V uplynulých třech letech při dopravních nehodách na českých silnicích zemřel každý 12. člověk v důsledku vlivu alkoholu. Z policejních statistik nehodovosti navíc vyplývá, že viníci nehod pod vlivem alkoholu častěji nepoužívají bezpečnostní pásy, nejedná se přitom pouze o viníky s vyšší hladinou alkoholu, ale vyšší pravděpodobnost nepoužití bezpečnostního pásu je patrná i při relativně nízkých hladinách alkoholu (do 0,24 ‰). Řízením pod vlivem alkoholu se vystavujete pokutě ve výši až 25 tisíc korun a zákazu řízení až na 18 měsíců. Ale zejména riskujete, že způsobíte dopravní nehodu, kterou někomu nevinnému navždy změníte život.

Zdroj: BESIP

Rozšíření ARETE Parku pro Zásilkovnu bylo dokončeno a předáno k užívání nájemci

Rozšíření ARETE Parku Plzeň Borská pole pro Zásilkovnu bylo dokončeno a předáno k užívání nájemci. Celková pronajímatelná plocha plzeňského parku se zvýšila o 12,4 % a celková pronajímatelná plocha fondu ARETE INDUSTRIAL vzrostla na 172 264 m2.

Společnost Zásilkovna, která již od minulého roku užívá prostory hlavní haly plzeňského průmyslového parku, před několika dny převzala k užívání také přístavbu o výměře cca 2 000 m2.

Celková pronajímatelná plocha plzeňského parku tak vzrostla o 12,4 % na 17 785 m2. Podíl logistiky v tomto parku tvoří nyní 33 % a na výrobu připadá 67 %.

Přístavba areálu zároveň zvýšila celkovou pronajímatelnou plochu fondu ARETE INDUSTRIAL na 172 264 m2. Podíl logistiky podle plochy u stojících parků je v celkovém portfoliu fondu v České republice a na Slovensku nyní na úrovni 57 %. Celková expozice portfolia mezi zeměmi je následující: 59 % ČR, 41 % SR.

„Těší mě, že se nám daří rozšiřovat portfolio lukrativních prostor k pronájmu v Čechách a na Slovensku, zhodnocovat naše investice a zároveň podporovat podnikání místních společností, a že obsazujeme tyto prostory velmi kvalitními nájemci, kteří jsou ve svém oboru úspěšní,“ řekl k expanzi plzeňského parku spoluzakladatel skupiny ARETE Lubor Svoboda.

Foto: ARETE

Zásilkovna, přední česká přepravní a technologická společnost, byla založena v roce 2010 s cílem poskytovat komplexní logistické služby pro internetové obchody. Zásadní je pro ni hustá síť výdejních míst v České republice i v zahraničí, přičemž každý měsíc se otevírají desítky dalších. Pro svou činnost potřebuje prémiové přepravní a skladovací prostory, jako jsou například ty v ARETE Parku Plzeň Borská pole.

Lokalita Borských polí byla už v minulosti centrem výroby a logistiky v regionu a dlouhodobě patří mezi ty prémiové v rámci celé republiky. V dnešní době sahá ještě dál a poskytuje zázemí pro high-tech výzkumná a vývojová centra a další vysoce kvalifikované činnosti. Projekt průmyslového parku v Plzni je výjimečný i tím, že se jedná o první celkovou modernizaci brownfieldu.

Zdroj: Reliant

9. ročník Mezinárodní technické olympiády měl historicky nejvyšší účast

Do letošního ročního Mezinárodní technické olympiády, která se uskutečnila ve středu 20. března 2024 v areálu Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, se přihlásilo 22 prací, které přijely prezentovat čtyři desítky studentů z České republiky a Bratislavy. Projekty z oblastí od strojírenství přes auto-moto až po architekturu byly velmi nápadité a prokázaly, že schopnosti a řemeslná zručnost studentů technických středních škol jsou stále na vysoké úrovni. Vítěznými projekty se stal Vítací robot a Renovace a navýšení výkonu motocyklu Simpson S51.

Prezentace prací odstartovala ve velké aule E1 v kampusu na Okružní v 9.15 po slavnostním zahájení rektorem VŠTE Vojtěchem Stehelem a společném focení všech účastníků. Program byl opravdu nabitý, proto v letošním ročníku nebylo tolik prostoru na ukázky jednotlivých projektů, jak tomu bylo například v loňském roce. Studenti měli na své prezentace maximálně 15 minut. Díky tomu se ještě před pauzou na oběd stihlo prezentovat 10 projektů a po obědě následovalo dalších 10 (dva projekty nakonec nedorazily). Dvacítka prací byla velmi vydařená a porota složená ze tří ředitelů středních škol patřících do Technického a vzdělávacího konsorcia a paní doktorky Moniky Karkové z VŠTE měla na konci velmi těžký úkol – vybrat ty nejlepší.

Diváky velmi zaujaly například projekty: The Tesseract 3D display Denise Majricha (světelná krychle ovládaná dálkově přes rukavici the Omnitouch, kterou lze propojit s chytrou domácností), Simulátor pro autoškolu Jana Hanzala (aplikace pro výuku pravidel silničního provozu), Robotické pracoviště Sebastiana Staňka (řešení pro automatické třídící linky odpadu, které dokáže rozpoznat a vyjmout hliníkové a plastové odpadky), Retro herní konzole s Matrix zobrazovací jednotkou z LED diod Radima Bartáka nebo Ochlazovač vzduchu GGSS – mugginess Kateřiny Košátkové, Teodora Pecha a Denise Chotěnovského (3D model a vizualizace létajícího ochlazovače vzduchu, který by v budoucnu mohl ve městech bojovat proti vlnám veder). Konkurence však byla opravdu velká, a tak nakonec porota ocenila hned 6 projektů, jejichž seznam najdete níže.

9. ročník Mezinárodní technické olympiády

Výsledky Mezinárodní technické olympiády 2024

1. místo
Renovace a navýšení výkonu motocyklu Simson S51
Miroslav Kravar, SPŠ strojní a stavební Tábor

Vítací robot
Štěpán Tomášek, Jan Zeman, VOŠ, SPŠ a ŠOŠ Strakonice

2. místo
Vila Eva – inteligentní dům
Evarist Tintěra, Kateřina Košátková, Ondřej Hakl, Maximilián Tempir, SPŠ Tachov

Návrh rakety s aktivní stabilizací
Šimon Čábelka, SPŠ strojní a stavební Tábor

3. místo
Opotron Shadow – kolový dron
Ondřej Stluka, SOŠ strojní a elektrotechnická Velešín

3D dragster s časomírou
Jindřich Janeš, Ondřej Russ, Vojtěch Tylka, Matyáš Vejvoda, SOŠ strojní a elektrotechnická Velešín

Zdroj: VŠTE

DPP opraví tramvajovou trať v obratišti Březiněveská, vymění další pražce a zmodernizuje zabezpečovací zařízení v metru na trase C

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) od úterý 26. března od ranního výjezdu do čtvrtka 8. dubna 2024 do ranního výjezdu opravuje tramvajovou trať v blokové smyčce Březiněveská. Z tohoto důvodu je v první etapě do 4. dubna obousměrně přerušen tramvajový provoz v úseku Kobylisy – Vozovna Kobylisy, ve druhé etapě bude od 4. do 8. dubna 2024 pak v úseku Kobylisy – Sídliště Ďáblice. Velikonoční prázdniny DPP tradičně využije na další výměnu dřevěných pražců za betonové na trase C, tentokrát v úseku mezi stanicemi Muzeum a Hlavní nádraží. Proto bude od pátku 29. března od zahájení provozu do pondělí 1. dubna do skončení provozu obousměrně přerušen provoz metra na lince C v úseku I. P. Pavlova – Nádraží Holešovice. O Velikonocích začne DPP modernizovat také zabezpečovací zařízení mezi stanicemi Roztyly a Háje. Na neděli 31. března 2024 od zhruba 20:00 do skončení provozu jsou naplánovány jeho zkoušky, proto bude v této době přerušen provoz metra na lince C i v úseku Kačerov – Háje. Během výluk metra na lince C DPP zavede náhradní autobusovou dopravu XC.

V rámci opravy tramvajové tratě v blokové smyčce Březiněveská DPP postupně vymění sjezdovou výhybku ve smyčce, kolejové oblouky a křížení na výjezdu a vjezdu do obratiště, které jsou už opotřebené a dožilé, pocházející z roku 2009. Práce, které si DPP bude realizovat vlastními silami, budou probíhat tak, aby bylo v maximální míře zachováno ranní vypravení tramvají z vozovny Kobylisy i jejich zátah po skončení denního provozu. Proto jsou etapizovány a samotná vozovna Kobylisy zůstane bez provozu pouze o velikonočním víkendu. V první etapě od 26. března do 4. dubna 2024 bude přerušen provoz tramvají v úseku Kobylisy – Vozovna Kobylisy, ve druhé etapě prací od 4. do 8. dubna 2024 pak v úseku Kobylisy – Sídliště Ďáblice.

Po skončení těchto dvou etap se DPP od pondělí 8. dubna přesune do Trojské ulice, kde v křižovatce s ulicemi Nad Šutkou a Zenklova vymění kolejové rozvětvení a paralelně s tím v Partyzánské ulici opraví kolejnice mezi kolejovým rozvětvením do ulice Na Zátorách/Plynární a křižovatkou s Vrbenského ulicí. Tato etapa oprav potrvá do 16. dubna 2024 do ukončení denního provozu. Během prací bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Nádraží Holešovice (v Partyzánské ulici) – Hercovka. Touto akcí budou pro letošní rok dokončeny opravy tramvajových tratí v Severním městě, tj. tratí procházejících kolem uzlu Kobylisy.

Výměna dalších 1059 dřevěných pražců o Velikonocích

Také o letošních Velikonocích bude DPP pokračovat ve výměně původních, více než 50 let starých dřevěných pražců na nejstarším úseku tratě C za nové, betonové. Tentokrát budou práce probíhat na pravé i levé traťové koleji v mezistaničních tunelech v úseku Muzeum – Hlavní nádraží. Pracovníci DPP a subdodavatelé o Velikonocích vymění celkem 1059 dřevěných pražců. Po skončení této etapy bude na trase C už celkem 12 528 betonových pražců, tj. více než 60 % z celkového počtu, nicméně zůstane ještě 6 869 dřevěných k výměně. Další etapu DPP plánuje na začátku letošních letních prázdnin a o prodlouženém víkendu na konci října.

Zahájení modernizace zabezpečovacího zařízení metra na trase C

Velikonoce DPP využije k zahájení další významné investiční akce – modernizaci původního zabezpečovacího zařízení v metru na trase C v celém úseku Háje – Vltavská. Jedná se o kompletní výměnu původních reléových staničních a traťových zabezpečovacích zařízení za moderní elektronická stavědla. Většina z nich totiž pochází z roku 1974, tj. z doby zahájení provozu metra, a je technologicky i morálně zastaralá. Modernizace těchto zabezpečovacích zařízení je nezbytnou podmínkou pro budoucí automatizaci celé trasy C. O Velikonocích DPP zrealizuje první část prací na modernizaci zabezpečovacího zařízení v úseku Háje – Roztyly, druhou a poslední etapu DPP v tomto úseku plánuje zrealizovat na konci letošního června. Celá investiční akce potrvá zhruba čtyři roky. O Velikonoční neděli večer pak proběhne zkouška nainstalovaných zabezpečovacích zařízení, kterou nelze z bezpečnostních důvodů provést za plného provozu metra s cestujícími.

DOPRAVNÍ OPATŘENÍ

1./ Výluka provozu tramvají v úseku Kobylisy – Vozovna Kobylisy

Z důvodu opravy tramvajové trati je od úterý 26. března 2024 od cca 4:30 do čtvrtka 4. dubna 2024 do zhruba 4:30 obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Kobylisy – Vozovna Kobylisy.

Změny tras tramvajových linek

  • Linky 3, 17, 24 a 95 jsou ve směru z centra ze zastávky Kobylisy vedeny přes zastávky Střelničná a Ládví do obratiště Sídliště Ďáblice.
  • Linka 6 je ve směru z centra zkrácena do zastávky Dělnická, dále pokračuje jako linka 14 směr Spořilov.
  • Linka 14 je ve směru z centra zkrácena do zastávky Dělnická, dále pokračuje jako linka 6 směr Kubánské náměstí.

Jako náhradní dopravu v úseku Kobylisy – Vozovna Kobylisy DPP doporučuje využít pravidelné autobusové linky 145, 162 nebo 169 a noční 913.

2./ Výluka provozu tramvají v úseku Kobylisy – Sídliště Ďáblice

Z důvodu opravy tramvajové trati je od čtvrtka 4. dubna 2024 od cca 4:30 h do pondělí 8. dubna 2024 do zhruba 4:30 obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Kobylisy – Sídliště Ďáblice.

Změny tras tramvajových linek

  • Linky 3, 10 a 93 jsou ve směru z centra ze zastávky Kobylisy vedeny přes zastávky Březiněveská a Líbeznická do obratiště Vozovna Kobylisy.
  • Linka 6 je ve směru z centra zkrácena do zastávky Dělnická, dále pokračuje jako linka 14 směr Spořilov.
  • Linka 14 je ve směru z centra zkrácena do zastávky Dělnická, dále pokračuje jako linka 6 směr Kubánské náměstí.
  • Linka 24 je ve směru z centra zkrácena do zastávky Bílá labuť

Jako náhradní dopravu lze v denním provozu využít pravidelné autobusové linky. V úseku Kobylisy – Štěpničná linky 152 a 177, v úseku Ládví – Sídliště Ďáblice linku 103.

nočním provozu je zavedena náhradní autobusová doprava X93 v trase Kobylisy – Ládví – Sídliště Ďáblice.

Zastávky linky X93

Směr Sídliště Ďáblice:

  • Kobylisy – nástupní – v ulici Pod Sídlištěm, v zastávce linky 152
  • Kyselova – ve Střelničné ulici, v zastávce náhradní autobusové dopravy
  • Ládví, Štěpničná – ve Střelničné ulici, v zastávkách linky 152
  • Sídliště Ďáblice – výstupní – v Ďáblické ulici, v zastávce linky 183

Směr Kobylisy:

  • Sídliště Ďáblice – nástupní – v nástupní zastávce v autobusovém obratišti
  • Třebenická – v Ďáblické ulici, v zastávce linky 183
  • Štěpničná, Ládví – ve Střelničné ulici, v zastávkách linky 152
  • Kobylisy – výstupní – v Klapkově ulici, v zastávce tramvají směr do centra

Změny v zastávkách autobusů
Pro linky 152, 177 a 913 se zřizuje zastávka Kyselova (směr Ládví) ve Střelničné ulici, v zastávce určené pro náhradní dopravu.

3./ Výluka provozu metra na lince C v úseku I. P. Pavlova – Nádraží Holešovice

Z důvodu opravy tratě je od pátku 29. března 2024 od zahájení provozu do pondělí 1. dubna 2024 do ukončení provozu obousměrně přerušen provoz metra na lince C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Nádraží Holešovice.

Náhradní autobusová doprava
V denním provozu je zavedena náhradní autobusová doprava XC v trase I. P. Pavlova – Muzeum – Hlavní nádraží – Florenc – Vltavská – Nádraží Holešovice.

Zastávky linky XC

Směr Nádraží Holešovice:

  • I. P. Pavlova – nástupní – na náměstí I. P. Pavlova mezi Sokolskou a Legerovou ulicí u vstupu do metra
  • Muzeum – v Legerově ulici v zastávce autobusové linky 905 směr Sídliště Čimice
  • Hlavní nádraží – ve Wilsonově ulici v zastávce autobusové linky 905 směr Sídliště Čimice
  • Florenc – ve Wilsonově ulici na přemostění Masarykova nádraží
  • Vltavská – na sjezdové rampě z Hlávkova mostu
  • Nádraží Holešovice – výstupní – v obratišti autobusů ve výstupní zastávce

Směr I. P. Pavlova:

  • Nádraží Holešovice – nástupní – v obratišti autobusů v nástupní zastávce autobusové linky 156
  • Vltavská – na Bubenském nábřeží v zastávce autobusové linky 156
  • Florenc – ve Wilsonově ulici na přemostění Masarykova nádraží
  • Hlavní nádraží – ve Wilsonově ulici v zastávce autobusové linky 905 směr Jižní Město
  • Muzeum – ve Wilsonově ulici v zastávce autobusové linky 905 směr Jižní Město
  • I. P. Pavlova – výstupní – na náměstí I. P. Pavlova mezi Sokolskou a Legerovou ulicí u vstupu do metra

Alternativní náhradní tramvajová doprava
V denním provozu je linka 36 v trase Zvonařka – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Florenc – Křižíkova – Invalidovna – Palmovka – Bulovka – Kobylisy – Ládví – Sídliště Ďáblice.

Změny tras linek tramvají
Linka 23 je ve směru od Královky ze zastávky Bruselská odkloněna přes zastávky Pod Karlovem a Nuselské schody do zastávky Náměstí Bratří Synků (výstupní v ulici Na Zámecké, nástupní v obratišti).

Bezbariérové cestování
S ohledem na to, že k zastávce náhradní autobusové dopravy XC Florenc není bezbariérový přístup, DPP doporučuje využít spojení tramvajovou linkou 36 s bezbariérovým přestupem na metro C ve stanicích I. P. Pavlova, Kobylisy a Ládví případně další linky povrchové dopravy.

4./ Výluka provozu metra na lince C v úseku Kačerov – Háje

Z důvodu opravy tratě je v neděli 31. března 2024 od cca 20:00 do ukončení provozu obousměrně přerušen provoz metra na lince C mezi stanicemi Kačerov a Háje.

Náhradní autobusová doprava
V denním provozu je zavedena náhradní autobusová doprava XC v trase Kačerov – Roztyly – Chodov – Opatov – Háje.

Zastávky linky XC

Směr Háje:

  • Kačerov – nástupní – v nástupní zastávce linky 189 směr Sídliště Lhotka
  • Roztyly, Dědinova – v Ryšavého ulici v zastávkách linky 197 směr Smíchovské nádraží
  • Chodov, Jarníkova, Na Jelenách – v Roztylské ulici v zastávkách linky 197 směr Smíchovské nádraží
  • U Dálnice – v ulici Na Jelenách v zastávce linky 177 směr Poliklinika Mazurská
  • Opatov – v zastávce linky 177 směr Poliklinika Mazurská
  • Bachova, Mikulova, Hněvkovského – ve Hviezdoslavově ulici v zastávkách linky 125 směr Skalka
  • Modrá škola – v ulici U Modré školy v zastávce linky 125 směr Skalka
  • Háje – výstupní – před vstupem do vestibulu stanice metra

Směr Kačerov:

  • Háje – nástupní – v autobusovém obratišti v zastávce linky 125 směr Smíchovské nádraží
  • Modrá škola – v ulici U Modré školy v zastávce linky 125 směr Smíchovské nádraží
  • Hněvkovského, Mikulova, Bachova – ve Hviezdoslavově ulici v zastávkách linky 125 směr Smíchovské nádraží
  • Opatov – v zastávce linky 177 směr Chodov
  • U Dálnice – v ulici Na Jelenách v zastávce linky 177 směr Chodov
  • Na Jelenách, Jarníkova, Chodov – v Roztylské ulici v zastávkách linky 197 směr Roztyly
  • Dědinova – v Ryšavého ulici v zastávce linky 197 směr Roztyly
  • Roztyly – před vstupem do pasáže u stanice metra v zastávce linky 135 směr Florenc
  • Kačerov – výstupní – ve výstupní zastávce autobusů

Změny v zastávkách autobusů
Přemísťuje se zastávka Kačerov v autobusovém obratišti pro linky 138, 189, 193 a 215 (směr Nemocnice Krč) do nástupní zastávky linky 106 směr Nádraží Braník.

Zdroj: DPP

Pražská koalice se zatím neshodla na výši parkovného v zónách

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Piráti a STAN se dosud neshodla na tom, kolik by mělo stát stání v parkovacích zónách po zvedení chystané změny pravidel. Dohoda je pouze na tom, že peníze vybrané z parkovného bude město vracet do řešení problémů s parkováním. Na panelové diskusi pořádané Pražskou hospodářskou komorou (PHK) to řekl zastupitel a předseda magistrátního výboru pro dopravu Martin Sedeke (ODS).

Magistrátem chystaná změna pravidel zahrnuje třeba celoměstské parkovací karty pro návštěvníky, možnost pro rezidenty platit méně za menší oblast povoleného parkování nebo zvláštní povolení pro zásobování či pečovatele. Ruší také přenosná parkovací oprávnění nebo parkování zdarma pro elektromobily.

„Není v tuto chvíli shoda na tom, jaká částka by to měla být, ale je dohodnuta cesta, jak k tomu dojít. Je obecná shoda, že vše co se na parkování vybere, tak se bude dávat zpět do parkování. V tuto chvíli ale není nikdo, kdo by uměl odpovědět na otázku, kolik ta cena bude,“ řekl Sedeke.

Podle něj je diskuse o ceně nyní předčasná a nejdříve je potřeba připravit finální návrh změn. Magistrátní úředníci vytvořili první návrh změn, ke kterému mohly jednotlivé radnice letos do 30. ledna posílat připomínky. Magistrát je nyní vypořádá a připraví dokument, který projednají odborné skupiny. Teprve potom o dokumentu bude jednat koalice, řekl Sedeke.

Účastníci diskuse se shodli na tom, že parkování je podle nich moc levné. Rezidenti zaplatí 1200 Kč za rok. Podle zastupitele a bývalého náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha sobě) by mělo parkovné být 3000 až 4000 Kč ročně, aby se část řidičů rozhodla parkovat jinde než na ulici nebo prodat druhé auto. V centru města je podle něj obsazenost podzemních garáží pouze 50 procent. Důvodem je, že cena na parkování na ulici je stejná jako v garáži. Parkování na ulici by mělo být o 30 procent dražší, řekl Scheinherr.

Vedoucí magistrátního oddělení organizace dopravy Miroslav Čadský řekl, že dalším problémem je nízká vymahatelnost přestupků. S tím souhlasil radní Prahy 1 Vojtěch Ryvola (bezpp.), který řekl, že celodenní parkovné v automatu je dražší než pokuta.

Podle Čadského by pomohla například změna zákona a přenesení objektivní odpovědnosti z města na řidiče. Pokud by musel řidič dokazovat, že špatně neparkoval, městu by to vymáhání pokut usnadnilo. V zahraničí podle něho tento systém funguje. Scheinherr řekl, že potíž také je, že podle zákona kontrolní automobily Technické správy komunikací (TSK) mohou kontrolovat pouze špatně parkující auta v zónách, pokud parkují špatně vedle ní, již je neřeší.

S některými výstupy z panelové diskuse souhlasí i náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti), který se jí dnes nezúčastnil. „V podstatě se s nimi shodnu na tom, že je potřeba v Praze nastavit více tržní cenu parkovacích míst v rámci celoměstské reformy parkování. A na nutnosti efektivněji vymáhat nelegální parkování, což je především záležitostí gesce bezpečnosti, která spadá pod primátora (Bohuslava Svobodu),“ uvedl pro Hřib.

Zóny placeného stání se v hlavním městě v moderní podobě poprvé zavedly v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně se rozšířily a fungují především v širším centru a ve vlastním režimu také v Praze 13, 16 a 22. Na parkovném vybere magistrát ročně kolem půl miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Logistický kalendář