[quote]Státní fond dopravní infrastruktury by mohl v budoucnu ze svého rozpočtu financovat širší okruh akcí než nyní. Počítá s tím vládní novela zákona o fondu dopravy, kterou ve čtvrtek poslanci propustili do třetího čtení. Hospodářský výbor například navrhl, aby fond směl financovat vybavení letišť na ochranu proti terorismu.[/quote]

Podle výboru by fond mohl financovat nově i vybavení letišť bezpečnostními prostředky k ochraně civilního letectví před terorismem a dalšími protiprávními činy. Týkat se to má hlavně menších regionálních letišť. Výbor navíc doporučil rozšířit okruh použití peněz rovněž tak, aby fond mohl financovat vedle výstavby i oprav cyklostezek i zřizování jízdních pruhů pro cyklisty na místních komunikacích.

Obdobný návrh jako hospodářský výbor předložil Antonín Seďa (ČSSD), který chce rozšířit účel použití peněz fondu nejen na vybavení letišť proti terorismu, ale i na modernizaci letišť. Chce také umožnit financování nákupu nebo věcných břemen k pozemkům pro letiště nebo pro letecká pozemní zařízení.

Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) doporučuje, aby fond mohl platit i přeložky a opravy vodních toků vyvolané dopravními stavbami. Martin Kolovratník (ANO) navrhl, aby fond mohl na financování dopravní infrastruktury poskytovat obcím nebo krajům i účelově vázané úvěry.

Fond by mohl nově podle vládního návrhu například rozdělovat peníze i na stavbu a údržbu překladišť zboží z železnice na ostatní druhy dopravy. Mohl by také financovat údržbu vodních cest a opravy místních komunikací v místech, kde kříží významné silnice nebo železniční trať.

Fond by také mohl poskytovat peníze na pořizování strojů nezbytných pro výstavbu a modernizaci silnic, dálnic a regionálních i celostátních drah. Pokud nakoupené stroje budou ve vlastnictví státu, bude smět fond financovat i jejich opravy a údržbu. Místo financování údržby cyklostezek by měl nově dávat peníze na jejich opravy.

Fond bude také opět smět zřizovat účty u běžných bank, nejen u České národní banky. Nyní smí mít účty jen u ČNB, která k nim ale nevydává platební karty. Zaměstnanci fondu proto nemůžou na služebních cestách platit kartami, což jim způsobuje potíže.

Předseda klubu ODS a bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura řekl, že přišel čas zrušit SFDI, protože důvod jeho založení již dávno pominul. Jak řekl, šlo o to, že v minulosti nešlo převádět nevyčerpané peníze do dalších období, proto fond vznikl. Až skončí čerpání evropských dotací, pak už nebude mít opodstatnění, uvedl. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) řekl, že s myšlenkou zrušit SFDI přišel i ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, a tudíž v něm podle něj bude mít Stanjura v tomto ohledu spojence. Poznamenal však, že minimálně po dobu čerpání evropských dotací bude mít fond své opodstatnění.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno