Zdroj: Archiv

[quote]Téměř dvě desítky odborníků na letectví včera převzaly ve Sněmovně ocenění za celoživotní přínos v tomto odvětví. Udělil jim je sněmovní podvýbor pro letectví. Dostali ho konstruktéři, piloti, úředníci i pedagogové. Za dlouholetou činnost při restaurování a záchraně historických letadel československé výroby si ocenění odnesl letecký nadšenec Marcel Sezemský.[/quote]

„Snažím se zachovat, připomenout a obnovit historii československého letectví, která je velmi bohatá a která je, myslím si, dnes už trochu zapomenutá právě v kontextu amerických letadel, německých letadel, ruských letadel,“ řekl Sezemský. 

Laická veřejnost podle něj na tuto historii zapomíná. Ocenění vztáhl i na svůj tým. „Sám bych v té dílně nic neudělal,“ poznamenal.

Pro ocenění si přišel i akrobatický pilot Martin Šonka.

„Já jsem samozřejmě nadšený, je to pro mě obrovská pocta,“ uvedl.

Jak řekl, nemyslí si, že by dělal něco nebezpečného.

Dneska ráno, když jsem jel do Prahy, tak jsem si připadal víc ohrožen než ve svém letadle deset metrů nad zemí,“ řekl.

Nejdůležitějším pravidlem podle něj je nepřeceňovat své schopnosti.

„Bát se člověk nesmí,“ uvedl.

„Mám samozřejmě obrovský respekt. Vím, že velice snadno, když člověk opomene některá z těch důležitých pravidel, tak to nebezpečné být může, ale já se je snažím neopomínat. Takže já lítání zbožňuju a rozhodně se v letadle nebojím,“ dodal.

Za úspěšnou činnost leteckého konstruktéra ocenění obdrželi bratři Ivan a Václav Brandejsovi nebo konstruktér Jaroslav Dostál. Ivan Brandejs vyjádřil naději, že bude moci v budoucnu podílet na dalším rozvoji ultralehkého letectví a technologií, které se do něj zavádějí.

„Máme svoje roky, ale věřím, že u toho ještě nějakou chvilku vydržíme,“ řekl jeho bratr.

Za dlouhodobé vynikající pracovní výsledky ve státním podniku Řízení letového provozu se dostalo ocenění Ladislavu Regentovi.

„Nejvyšším oceněním je, když v daném roce nedojde k žádné kolizní letecké situaci,“ poznamenal při jeho přebírání.

Za vynikající práci zkušebního pilota obdržel ocenění letec Emil Přádný, za přípravu vysokoškolských odborníků vyznamenal podvýbor docenta Luboše Janka z ČVUT, dalším vyznamenaným pedagogem byl Jan Kadeřábek za rozvoj oboru provoz a ekonomika letecké dopravy na Vyšší odborné škole a střední průmyslové škole dopravní v Praze.

Zdroj: ČTK