[quote]Sněmovní výbor pro obranu ve čtvrtek vyzval k zachování letiště v Přerově Bochoři pro armádní či policejní účely. Pro zachování vojenského letiště je i armáda a ministerstvo obrany. Letiště leží v lokalitě, ze kterého by měla vzniknout nová průmyslová zóna. Jedna z variant počítá s tím, že by do zóny bylo začleněno právě i letiště.[/quote]

Armáda se z přerovské základny přestěhovala do Náměště nad Oslavou v roce 2013. Letiště nyní spravuje státní podnik LOM Praha, který by později mohl využívat například letiště v Bechyni. Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře ale má armáda o letiště i nadále zájem. Společně s dalšími bezpečnostními složkami ho prý využívá k výcviku. Zdůraznil také, že pro zachování letiště hovoří i strategické zájmy ve východní části Česka. Využíváno by mohlo být i pro spojenecké závazky, dodal. Pokud by bylo zrušeno, muselo by být podle něj nahrazeno. Z ekonomických důvodů to ale není možné.

„V současné bezpečnostní situaci by nebylo rozumné se zbavovat jednoho funkčního vojenského letiště, které můžeme v dohledné době potřebovat,“ řekl mluvčí obrany Jan Pejšek.

Náměstek ministra obrany Jakub Landovský dnes také na jednání výboru poznamenal, že by letiště v Bochoři mohlo sloužit i jako shromaždiště lidí v případě rozšíření migrace.

Vybudování strategické průmyslové zóny v areálu bývalé vrtulníkové základny má do regionu sužovaného nezaměstnaností přilákat investory. Náklady na její výstavbu se mají podle přerovského magistrátu pohybovat ve stovkách milionů korun.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba na konci ledna řekl, že ministerstvo navrhne dvě varianty strategické průmyslové zóny, a to s letištěm a bez něj. Primátor Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov) poznamenal, že jsou tři potenciální zájemci-investoři a všichni požadují letiště, neboť jsou z leteckého průmyslu.

Z materiálů, které má vedení města k dispozici, vyplývá, že průmyslová zóna by měla být v Bochoři vybudována v letech 2018 až 2019. Zóna s letištěm si má podle odhadu vyžádat náklady 924 milionů korun a zóna bez letiště 772 milionů korun. Podle hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) i primátora Puchalského je lepší varianta bez letiště, díky které by plocha průmyslové zóny činila 400 hektarů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno