Podle zprávy Komise pro udržitelný potravinářský dodavatelský řetězec spotřebitelé nechtějí platit víc za jídlo vyprodukované sociálně a ekologicky udržitelnými dodavatelskými řetězci. Ze zprávy The long and the short of it vyplývá, že potravinářské společnosti propagující udržitelné dodavatelské řetězce soupeří s jinými společnostmi, které „nesdílejí stejné ambice.“
Zpráva publikovaná Komisí pro udržitelný potravinářský dodavatelský řetězec zjistila, že existuje limit „kolik mohou společnosti očekávat, že spotřebitelé zaplatí za vyšší standardy. Jedná se o limit z hlediska něčeho navíc, co jsou spotřebitelé ochotní zaplatit a také z hlediska tržního podílu, který může být ovladatelný.“
Na koncentrovaných trzích, jako je například trh s banány, jsou někteří výrobci nuceni skončit kvůli tomu, že spotřebitelé platí menší ceny, zatímco cena za výrobu se zvyšuje. Nebo naopak společnosti využívají pracovníky na přechodnou dobu a tím ale nepřispívají k sociální udržitelnosti.
Zpráva, jejíž zjištění budou základem delegace Evropské komise a setkání Výboru pro zemědělství a venkovský rozvoj z Evropského parlamentu vyšetřovala, jak trh funguje. Zjistila, že existuje prostor pro trh, který by si cenil ambice na vyšší standardy. Mimo jiné také volá po rovnováze mezi dobrovolným přibližováním k udržitelným dodavatelským řetězcům a regulací. Zpráva také navrhuje, aby Zákon o společnostech z roku 2006 byl upraven tak, aby přímo zahrnoval širší sociální problémy a dopady dodavatelského řetězce, než by řešil pouze vlastní fungování společnosti.
Komise pro udržitelný potravinářský řetězec potvrdila značnou složitost „potravinového systému“ a velké množství propojení a vzájemných závislostí mezi ekologickými, sociálními a ekonomickými aspekty udržitelnosti.
Komise byla zorganizovaná Industry and Parliament Trust ve spolupráci s Universitou ve Warwick – Global Research Priority on Food and the Food Ethics Council. V komisi jsou akademici, poslanci parlamentu a také zástupci ze zemědělství a potravinového průmyslu.
„Komise pro udržitelný potravinářský řetězec je prvotním příkladem, jak poslanci parlamentu, lidé z obchodu a akademického prostředí mohou konfrontovat problém, který je relativně neprozkoumaný,“ řekl Nick Maher, ředitel Fondu průmyslu a parlamentu. „Potravinový odpad, efektivní dodavatelské řetězce a hledání udržitelných zdrojů jídla jsou výzvy, kterým musíme čelit, a tato zpráva je skvělým způsobem, jak začít dialog o tom, jak vyřešit některé z těchto problémů.“
Zdroj:elogistika.info