[quote]Ceny povinného ručení opět porostou. Do konce roku by to mohlo být až o 30 korun na v průměru 2775 korun. Cena navíc podle analytiků může ještě dál stoupat, a to kvůli rostoucímu ocenění škod na zdraví. Průměrná škoda se totiž vyšplhala až na 600 tisíc korun. Loni povinné ručení podražilo o 50 korun.[/quote]

Jedním z důvodů opětovného zdražování je napravení trhu s povinným ručením. Konkurenční boj totiž v minulých letech zatlačil ceny opravdu nízko. Podle České asociace pojišťoven dokonce pod hranici rentability.

Povinné ručení ale podle Jiřího Šimary, analytika společnosti Cyrrus, zdraží i kvůli novému občanskému zákoníku.

„Nový občanský zákoník změnil způsob, jakým jsou vypočítávány náhrady škody na zdraví. Ty budou navyšovány k úrovním, které jsou k vidění v západní Evropě,“ popisuje Šimara a dodává:

„V následujících letech se dá očekávat, že to poroste ještě o něco rychleji. Přece jenom tento segment byl v uplynulých letech pro pojišťovny ztrátový, takže je docela pravděpodobné, že si na tom budou chtít i něco přivydělat.“

Nejvíce si za povinné ručení připlatí majitelé malých aut z rizikových regionů, jako je Praha nebo severní Morava. Cena podle některých analytiků stoupne až o 30 procent. S velkým zdražením můžou počítat i majitelé nákladních vozů.

„Cena může někde narůst o desítky procent, ale budou případy, kdy se nemusí změnit vůbec. Jeden důležitý trend je, že to bude méně plošné, pojišťovny si budou víc vybírat a podle toho nastavovat cenu,“ upřesnil ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví ze společnosti Deloitte Karel Veselý.

Havarijní pojištění je levnější

Ceny havarijního pojištění naopak rapidně klesají. Zatímco předloni zaplatili řidiči za havarijní pojištění v průměru 13 tisíc korun, loni už to bylo bezmála 9 200. Letos ceny klesly ještě níž, a to na necelých devět tisíc korun. Hlavním důvodem jsou mimo jiné levnější auta.

S výhodnějšími cenami roste podle dat České kanceláře pojistitelů i počet motoristů, kteří si své auto připojistí. Havarijní pojištění má teď víc než 1,6 milionu řidičů, tedy skoro čtvrtina všech majitelů vozů.

Zdroj: Český rozhlas – Barbora Kladivová, Anna Kottová

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno