[quote]Mít své vozidlo připravené na zimní provoz je jedním ze základních předpokladů pro bezpečnou jízdu v zimním období. Neméně důležitým předpokladem bezpečné jízdy je věnování se řízení. Zvláště nyní, kdy i přes den se na mnoha místech v ČR vyskytují zhoršené klimatické podmínky a s tím i horší viditelnost (mlha, smog atd.).[/quote]

 V roce 2015 zemřelo na českých silnicích 87 lidí (13% z celkového počtu 660  usmrcených), protože řidič vozidla se plně nevěnoval řízení. To je o 15 více než v roce 2014. Celkový počet nehod v roce 2015, kdy se řidič nevěnoval řízení, narostl oproti roku 2014 o 1213 dopravních nehod na 15311, což je 16,45% z celkového počtu 93067 nehod.

Proč je věnování se řízení tak důležité? Protože ovlivňuje veškeré naše reakce na vzniklá nebezpečí a naši schopnost jim předcházet. Náraz zezadu kvůli nedodržení bezpečné vzdálenosti, sražení chodce na přechodu pro chodce nebo jinde, srážka s jiným vozidlem na křižovatce, nezvládnutí průjezdu zatáčkou, čelní náraz při předjíždění, jízda na červenou, neuposlechnutí zákazu nebo příkazu dopravní značky atd. To vše a mnohé další jsou následky nepozornosti řidičů, které končí tragicky v  1 z 8 případů, a to je alarmující.

Asi nejčastějším způsobem nevěnování se řízení je používání mobilních telefonů za jízdy. Velmi rušivá je také venkovní reklama a všudypřítomná sdělení. Dalšími příklady nevěnování se řízení jsou dále např. otáčení se z místa řidiče k pasažérům na zadních sedadlech, nastavování navigace, ladění rádia, hledání čehokoliv v kabelce nebo tašce či rozhovor se spolujezdcem.

Rok 2016 již bohužel přinesl tragické nehody, a to právě kvůli nevěnování se řízení. Podle předběžné zprávy policie zemřeli v neděli 10. ledna dva chodci na přechodu pro chodce právě proto, že projíždějící řidič se plně nevěnoval řízení. Doporučujeme proto řidičům, aby zvláště nyní, když je hůře vidět, na silnici je často námraza nebo rozbředlý sníh, zvýšili svou pozornost, bezpečnou vzdálenost a dávali dříve najevo své úmysly. Chodci si také musí uvědomit (i v situacích kdy mají na přechodu přednost), že každý z nás musí být schopen hrozící srážku odvrátit. Nevstupujte tedy na přechod pro chodce, pokud si nejste jisti, že vozidlo dokáže zastavit. Na ledovce i při sebevětší snaze řidiče vozidla nemusí být možné auto zastavit.

Doporučujeme všem chodcům pořídit si a nosit reflexní doplňky, které výrazně zvýší viditelnost chodce řidičem vozidla. BESIP na tuto nutnost upozorňuje v kampani „Vidíme se?“, která má za úkol snížit počet sražených chodců za špatné viditelnosti.

Zdroj: BESIP

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno