[quote]Radnice Prahy 5 zaplatí letos za provoz městské hromadné dopravy více než pět milionů korun. Městská část bude dotovat provoz autobusových linek číslo 123 a 128, sdělila mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová. Na provozu a dotování linek se městská část domluvila s organizací Ropid, která plánuje pražskou MHD.[/quote]

Linka 128 spojuje Smíchov se Žvahovem. „Praha 5 schválila dodatek ke smlouvě, podle něhož přispěje hlavnímu městu, respektive organizaci Ropid, na letošní provoz částkou 630.000 korun,“ uvedla Šmídová. Podle dohody bude Praha provoz linky platit od 6:00 do 20:000, v ostatní hodiny provoz zaplatí Praha 5.

Ropid ukončil provoz linky 123 mezi Andělem a Kavalírkou v roce 2012, a to kvůli jejímu souběhu s tramvajemi. Proti zrušení již tehdy radnice protestovala. „Chápeme snahu hlavního města ve hledání úspor, ale v oblasti Cibulky žije téměř 7000 obyvatel, kteří každý den jezdí k Andělu za nákupy, k lékaři nebo na úřady,“ uvedl místostarosta Petr Hnyk (SZ) s tím, že vytíženost spoje je podle radnice až 90 procent.

Právě kvůli vynucenému přestupu mezi autobusem 123 a tramvajemi se radnice rozhodla, že provoz bude 4,5 miliony dotovat sama. „Přestup je nejen nekomfortní, ale i nebezpečný,“ dodal Hnyk.

Provoz pražské MHD financuje magistrát prostřednictvím své příspěvkové organizace Ropid. Ta nejen plánuje trasy linek a sestavuje jízdní řády, rovněž například podepisuje smlouvy s jednotlivými dopravci včetně dopravního podniku. Provoz MHD stojí Prahu ročně přes deset miliard korun, vlastní rozpočet Ropidu je ročně asi 60 milionů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno