Zdroj: pixabay.com

[quote]Černí pasažéři, kteří dostanou v pražské MHD pokutu, budou moci zaplatit jen její polovinu, pokud si zároveň koupí roční kupon. Opatření, které má motivovat k placení jízdného, dnes schválili pražští radní. Při zaplacení na místě nebo do 15 dnů stojí dnes pokuta za černou jízdu 800 korun, při předložení nově koupeného ročního kuponu za 3650 Kč tak provinilec zaplatí jen 400 korun.[/quote]

Sníženou pokutu zaplatí černý pasažér jenom za předpokladu, že roční kupon předloží při platbě sankce do pěti dní od jejího uložení. „Cílem tohoto opatření je motivovat černé pasažéry k tomu, aby se stali platícími cestujícími a zažili, co je život a cestování s předplatní jízdenkou v Praze bez starostí,“ píše se v dokumentu. Opatření by prozatím fungovalo na zkoušku do konce ledna 2018. Poté chce vedení magistrátu rozhodnout o jeho případném zavedení natrvalo.

Magistrát ve spolupráci s dopravním podnikem nedávno spustil kampaň, zaměřenou na černé pasažéry. Ve vozech MHD se například objevily samolepky s nápisem „Nejedeš načerno?“ Podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka se chystají i další kroky.

Počet černých pasažérů podle čísel dopravního podniku stoupá. V roce 2015 jich revizoři chytili asi 294.000 a loni 300.000. Za první pololetí letošního roku je to už 150.000, z toho asi 9000 cestujících doklad zapomnělo doma. V loňském roce dopravní podnik v metropoli zaměstnával 155 revizorů. Celkem má podnik téměř 11.000 zaměstnanců, jeho stoprocentním vlastníkem je Praha, která na provoz přispívá ročně částkou přes 12 miliard korun. V roce 2015 vedení Prahy zlevnilo roční kupon o 1100 na nynějších 3650 korun.

Zdroj: ČTK