Zdroj: pixabay.com

[quote]Praha chce spolupracovat se soukromými firmami na proměně jejich vozového parku. Důvodem je, že automobilová doprava je největším znečišťovatelem životního prostředí. Město rovněž nařídí svým firmám a organizacím, aby vyměnily své vozy, jako první se to bude týkat dopravního podniku (DPP). S firmami bude město jednat v rámci kampaně Prahou čistou stopou a podepíše s nimi memorandum. Při zapojení se do akce jim město nabídne výhody. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Dolínek.[/quote]

Praha má podle Dolínka připraveno zhruba 50 až 60 opatření, kterými chce zlepšit životní prostředí ve městě. Jedno z nich je právě stav vozového parku velkých firem.

„Cíl projektu je v tom, že bychom chtěli, aby velcí provozovatelé automobilové dopravy, což nejsou rodiny, ale firmy jako Česká pošta, DPP, Pražská energetika a další, aby své vozové parky nastavily tak, že zlepší životní prostředí,“ řekl Dolínek.

Praha bude velké a státní společnosti oslovovat, aby se do projektu zapojily. Jednou z možností je, že pokud si firmy koupí elektromobil, budou moci parkovat v zónách pouze za 100 korun ročně. Další pak, že budou moci v určitou dobu využívat vyhrazené pruhy pro autobusy, což společnostem umožní rychleji dopravovat zboží.

„Je to zahájení dialogu s firmami. Budeme se bavit o možnostech provozu autoparku. Nemáme ambici řidičsko-sociálního inženýringu, ale spolupráce,“ řekl Dolínek.

Podle něj již nyní fungují doručovací společnosti, které používají elektromobily.

Jako první Praha nařídí DPP, aby nekupoval auta s dieselovým motorem, ale pouze elektromobily, auta s hybridním pohonem nebo na benzin. V současné domě se vedení Prahy chystá obeslat všechny městské firmy a organizace, aby revidovaly své vozové parky.

Kampaň čistou stopou potrvá zhruba rok a příští rok v létě její účinnost město vyhodnotí. Náklady celé kampaně nebudou podle Dolínka vyšší než 1,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK