[quote]Praha vypíše výběrové řízení na právní služby ve sporu s firmou ČKD Praha DIZ kvůli výstavbě tunelu Blanka. Společnost se u arbitrážního soudu domáhá zaplacení více než 779 milionů korun. Výběrové řízení schválili pražští radní. Na kolik právní zastupování vyjde, není jasné, cena vzejde z výsledku tendru. Tunel byl otevřen loni v září a stavba vyšla na více než 40 miliard korun.[/quote]

Spor mezi městem a firmou se týká technologické části stavby tunelu Blanka. ČKD Praha DIZ si podle dokumentu, který projednali radní, nárokuje 779,14 milionu korun. Žalobu firma podala v polovině letošního ledna. Obě strany spolu na konci loňského roku vedly bezvýsledně smírčí řízení.

Společnost chce po městě 749,172 milionu korun kvůli tomu, že Praha byla při výstavbě v prodlení, čímž vznikl firmě podle jejího názoru nárok na dodatečnou platbu. Dalších více než 18 milionů si účtuje za výměnu kabelů, které poničily přívalové deště, a zhruba 11,59 milionu si nárokuje z titulu zádržného, tedy možnosti objednavatele zadržet část ceny díla.

Kolik budou město právní služby stát, není v tuto chvíli jasné. Bude záležet na výsledku řízení a rovněž na počtu právních úkonů, které budou muset najatí advokáti vykonat.

Kvůli Blance se v minulosti odehrály dvě arbitráže, se stavební společností Metrostav o miliardové částky, s firmou IDS o stovky milionů. V obou případech soud firmám vyhověl.

Šestikilometrovým tunelovým komplexem každý den projede v průměru asi 60.000 aut. Doprava se po otevření tunelu zhoršila v Dejvicích a v Břevnově a na příjezdu od Strakonic.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno