Zdroj: Archiv

[quote]Vedení Prahy v letošním roce zprovoznilo tunel Blanka a nový úsek metra z Dejvic do Motola, zlevnilo roční jízdné v MHD nebo zahájilo stavbu čistírny na Císařském ostrově. Naopak se mu nepodařilo vyřešit problém s opencard, tendr na svoz odpadu a neuspělo ani v soudní při o nájem ve Škodově paláci. Navíc v průběhu roku se kvůli vleklým sporům rozpadla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), jejíž členové si v říjnu vzájemně odvolali čtyři z jedenácti radních.[/quote]

Právě zmíněný říjnový rozpad vládnoucí koalice je zřejmě největším politickým neúspěchem dosavadního vedení města. Koalicí zmítaly spory již od začátku roku, kdy například tehdejší náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) hlasoval o tendru na svoz odpadu jinak, než zbytek koalice. Stropnického proto chtěla ČSSD a ANO odvolat, primátorka Adriana Krnáčová (ANO) mu dokonce nechala odebrat některé kompetence.

Krize v koalici vyvrcholila na říjnovém jednání zastupitelstva, kdy byli nenadále odvoláni čtyři z jedenácti radních, včetně Stropnického, a to nejen hlasy opozice, ale právě i koaličních zastupitelů. Nové vedení města dosud nebylo ustaveno a Praze vládne okleštěná sedmičlenná rada.

Naopak úspěchem bylo, se zhruba čtyřletým zpožděním, zprovoznění tunelu Blanka – stalo se tak 19. září. Řidiči si na asi šestikilometrový tunel zvykli a nyní jim denně projede v průměru na 60.000 aut. V souvislosti s tunelem ale nemá Praha vypořádány všechny závazky. Za stavbu dluží více než miliardu. Část nákladů, které si dodavatelé nárokují, ale nynější vedení Prahy neuznává a zřejmě tak bude muset spor řešit rozhodčí soud.

V rámci MHD město otevřelo na začátku dubna prodloužený úsek metra z Dejvické do nové konečné Nemocnice Motol. Na tomto úseku poprvé dopravní podnik (DPP) otestoval zavedení signálu mobilních telefonů i v tunelech, nejen ve stanicích. Veřejná doprava pak zažila letos ještě jednu významnou změnu, kdy byla od 1. července snížena o více než tisícikorunu cena ročního předplatního kuponu. Nově za něj cestující platí 3650 korun.

Mezi úspěchy dosavadního vedení města lze zařadit zahájení stavby nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Stavba byla zahájena v listopadu. V příštím roce má jít na čističku 2,23 miliardy, stavba vyjde na téměř šest miliard. Kompletní přestavby ÚČOV má stát přes deset miliard.

Mezi neúspěchy lze zařadit neschopnost vyřešit problém s opencard. Praha se stále nedohodla s vlastníkem opencard, firmou eMoneyServices (EMS) na případném odkupu systému. Stejně tak město neřeklo, jak chce dál s kartou nakládat, tedy zda ji zruší, nebo bude používat nadále. Kvůli docházejícím licencím na karty byly dokonce opět zavedeny papírové kupony. S EMS se Praha a DPP soudí v několika sporech.

Město rovněž prohrálo soud s vlastníkem Škodova paláce, firmou Copa Retail. Po ní chtělo vrátit asi 600 milionů, které měla firma neoprávněně získat kvůli podle města nevýhodně nastavené nájemní smlouvě. Soud nároky Prahy zamítl. V souvislosti s palácem provázel primátorku Krnáčovou skandál, kdy si dopisovala s šéfkou Copa Retail, která městu doporučovala právníky. Krnáčová omylem poslala mail, namísto svému tehdejšímu poradci, opozičnímu zastupiteli Petru Prchalovi (TOP 09) a opozice se ji poté neúspěšně pokusila odvolat.

Bez výsledku zatím skončilo také smírčí řízení s firmou AVE CZ kvůli Pražským službám (PSAS). Praze se nepodařilo získat minoritní podíl PSAS držený firmou AVE, aby tak mohla PSAS zadat zakázku na svoz odpadu napřímo. Nakonec odložilo na leden 2016 rovněž rozhodnutí o vypsání veřejné zakázky na svoz odpadu. Tu musí město dokončit do léta, kdy končí smlouva s PSAS. V rámci fungování města se nepodařilo vypsat ani tendr na správce veřejného osvětlení.

V rámci personální politiky pak vedení města vyměnilo členy vedoucích orgánů městských firem nebo vyhodilo ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze. Propuštěna byla ředitelka botanické zahrady v Troji Věra Bidlová, její nástupce dosud nebyl nevybrán. Primátorka Krnáčové rovněž mluvila o vyhazovu ředitele DPP Jaroslava Ďuriše, k tomu ale kvůli zmíněné koaliční krizi nedošlo. Výměny přichystalo město i v rámci kulturních institucí, kdy se rozhodlo u některých divadel vypsat nová výběrová řízení na jejich ředitele.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno