Zdroj: Archiv

[quote]Praha si nechá vypracovat materiál rozvoje veřejného prostoru v okolí stanic metra. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Dokument vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR) a jeho účelem bude popsat stav okolí stanic a vybrat desítku z nich, na jejichž opravu okolí bude přednostně vypracován návrh. Součástí bude rovněž posudek na zatím neexistující stanice metra D. Dokument by měl být hotov do konce letošního května.[/quote]

„Rada od dokumentu očekává, že umožní kvalifikovaně určit, do kterých stanic metra a jakým způsobem prioritně investovat kapacity a prostředky města, aby se využilo co nejvíc jejich městotvorného potenciálu a aby tato investice byla pokud možno výsledkem průniku jak rozvojového zájmu hlavního města Prahy a jednotlivých městských částí, tak technických potřeb dopravního podniku,“ píše se v materiálu, který schválili radní.

Mezi prioritně vybranými stanicemi mají být na trase A Skalka, Dejvická a Bořislavka, na trase B Luka, Lužiny, Hůrka, Karlovo náměstí, Českomoravská a Černý Most a na trase C Háje a Ládví.

„Nejde o stanice, kde je v současné době největší rozsah a závažnost nedostatků v kvalitě veřejného prostoru, ale o významné stanice s velkým městotvorným a rozvojovým potenciálem… Zároveň je řešení možné realizovat v nejbližších letech,“ píše v materiálu IPR.

Institut ale doporučuje městu řešit rovněž další stanice, mezi nimi jmenuje například Můstek, Smíchovské nádraží, Florenc nebo Opatov.

Institut již vypracoval přehled a popis všech 61 stanic metra včetně osmi stanic, které mají být na plánované trase metra D. U každé ze stanic podrobně popsal jejich charakteristiku včetně okolí v docházkové vzdálenosti.

„Všechny tyto informace by měly přispět k následnému zpracování návrhů zadání pro řešení stanic z hlediska zkvalitnění veřejného prostoru,“ píše se v materiálu.

Radní rovněž rozhodli o vyloučení dvou z šesti uchazečů z tendru na opravu okolí stanice metra C Budějovická. Částečně otevřený vestibul, který je pod úrovní okolních ulic, je totiž v dezolátním stavu a na několika místech musí konstrukci podpírat lešení. Tendr na opravu vypsalo město loni a předpokládaná cena oprav je v řádu několika desítek milionů korun.

Zdroj: ČTK