[quote]Kritika ze strany pravice na adresu vlády a hlavně ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) se snesla při dnešní mimořádné schůzi Sněmovny svolané ke kauze posuzování vlivů na životní prostředí u dopravních staveb, tzv. EIA. Podle předsedy klubu TOP 09 a Starostů Františka Laudáta jde o Brabcovo fatální selhání. Brabec obvinění odmítl s tím, že se podařilo v Bruselu dojednat výjimky a také zachránit evropské peníze.[/quote]

Brabec uvedl, že současná vláda zdědila mnoho let neřešený problém a začala se jím zabývat hned od prvních týdnů svého fungování. Ministerstvo životního prostředí podle něj udělalo maximum možného v zájmu ČR. „Troufám si tvrdit, že neztratíme ani euro z nového programového období,“ prohlásil. Řekl také, že se podařilo dojednat zásadní výjimku spočívající v tom, že nebude nutné plošně vypracovávat EIA na další stovku projektů, které ji mají podle novějšího zákona z roku 2001.

Kauza posuzování vlivů (EIA) se týká starých posudků vzniklých podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem Česka do EU, který ale nyní Brusel neuznává. Problémy s posudky má v Česku 98 dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Podle TOP 09 jsou ohroženy stavby za 261 miliard korun. Ministerstva životního prostředí, dopravy a místního rozvoje už od loňského roku vyjednávají o výjimkách pro tyto stavby.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vláda do konce května projedná novelu, která by bez opakování procesu EIA umožnila stavbu 11 převážně dálničních úseků. Sněmovna by ji pak měla schválit zrychleně na mimořádné schůzi, přeje si premiér.

Podle ODS by Sněmovna měla odmítnout postoj EU, která nechce starší posudky EIA uznat. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura upozornil na to, že posudky jsou sice staré, ale jsou platné a nebylo jednoduché je získat. Pokud by bylo nutné získat posudky nové, hrozí podle něho mnohde zdržení výstavby projektů. Sněmovna by měla podle návrhu občanských demokratů odmítnout princip retroaktivity, který Evropská komise u posudků uplatňuje.

O hájení českých zájmů hovořil i předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. „Budeme podporovat navržená usnesení, jsou v souladu s naším názorem i programem,“ řekl.

Ačkoli mimořádnou schůzi vyvolaly opoziční kluby ODS a TOP 09 a Starostů, schválení programu podpořili poslanci napříč všemi stranami. Proti nehlasoval žádný z přítomných poslanců. K žádnému usnesení Sněmovna nedospěla, schůzi přerušila kvůli polední pauze. Zatím není jasné, kdy se k ní vrátí.

Zdroj: ČTK