[quote]Lidé budou moci od srpna zažádat o vydání karty MHD Lítačka nově přes internet. Rovněž je zvýšen počet přepážek, kde budou karty vydávány, na 19. sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Karta funguje od března letošního roku a pilotní projekt potrvá do letošního září. Karta má nahradit dosavadní kartu opencard. Měsíční provoz Lítačky vyjde magistrát na zhruba čtyři miliony korun.[/quote]

Přepážky jsou ve Škodově paláci ve dvou prostorech. Dosavadních 11 okének je v prostoru na rohu Jungmannovy a Charvátovy ulice. Nově zprovozněných osm je v prostoru, do kterého se lidé dostanou vchodem z Charvátovy ulice. Do března tam úředníci vydávali opencard. Provozní doba se nově rozšiřuje na každý všední den od 7:00 do 20:00.

„V průběhu příštího týdne by měla být také v provozu expresní pobočka Hradčanská v prostorách dopravního podniku (DPP) u vstupu do metra,“ uvedl Hofman. Další pobočky pro expresní vydávání Lítačky v prostorách DPP by se měly otevírat pravděpodobně na konci příštího týdne na Roztylech a v centrálním dispečinku DPP Na Bojišti.

Spolu s možností zažádat o Lítačku přes internet začne od začátku srpna platit nový ceník. Padesát korun zaplatí člověk, který žádá o svou první kartu nebo o výměnu karty, kterou třeba ztratil nebo mu ji někdo odcizil. Zdarma mu při žádosti on-line bude karta vyměněna, pokud mu končí její platnost. Do konce července lze bezplatně vyměnit karty končící opencard za Lítačku i u přepážky, od srpna to tam žadatele vyjde při vyhotovení do 14 dnů na 50 korun. Pokud mají lidé na staré kartě ještě platný kupon, bude přehrán na nově vydanou kartu.

Lítačka od března v pilotním provozu nahradila opencard. Karty Praze dodala firma XT-Card. Jejím správcem je městská firma Operátor ICT, která od města dostává měsíční paušál přibližně čtyři miliony korun a 100 korun za každou vydanou kartu. Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun. Město má s jejím majitelem, firmou eMoneyServices, nevyřešené smlouvy na práva k opencard. EMS po magistrátu žádá téměř 700 milionů korun, o další desítky milionů se již soudí soudí.

Ceník platný od 1. srpna 2016:

Expres (na počkání) Standard (do 14 dnů)* On-line (zaslání poštou)
První karta 200 Kč 100 Kč 50 Kč
Výměna kvůli konci platnosti 100 Kč 50 Kč 0 Kč
Výměna z jiného důvodu 200 Kč 100 Kč 50 Kč

* lze zaslat poštou za příplatek 50 Kč

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno