[quote]Pražané se mohou od dnešního dne zapojit do tvorby podoby dopravy v Praze. Město totiž společně s odborníky začalo připravovat plán udržitelné mobility. Lidé se na jeho podobě mohou podílet prostřednictvím webové stránky www.poladprahu.cz. Novinářům to včera řekl náměstek primátorky Petr Dolínek a zástupci Institutu plánování a rozvoje (IPR). Plán má být hotov do roku 2018.[/quote]

Donedávna se všechny dopravní plány podřizovaly hlavně rostoucímu počtu aut v ulicích a silnice se rozšiřovaly. Kdyby to takhle šlo dál, ve městě by nezbyl žádný prostor pro příjemný život. Plán nemá za cíl bezmyšlenkovitě omezovat automobilový provoz ve městě, jeho úkolem je najít rovnováhu mezi efektivní dopravou a místem pro život. Proto chceme, aby se do ladění Prahy zapojila i veřejnost,“ řekl Dolínek.

Plán má řešit jak pěší, tak cyklistickou a automobilovou dopravu a MHD. Jeho smyslem není konkrétní podoba či umístění té které zastávky nebo přechodu, ale řešení dopravy jako celku. „Dnešní dopravní politika Prahy už není aktuální. Platí dvacet let, neodpovídá tomu, jak se změnil styl našeho života,“ řekl Dolínek.

Do tvorby plánu se zapojí nejen veřejnost prostřednictvím zmíněné internetové stránky, ale i městské částí, přepravní firmy, městské organizace nebo občanská sdružení. „Avšak veřejnost je pro nás klíčová, aby to nebyl pouze plán z hlav odborníků, ale také se do něj promítly zkušenosti obyvatel,“ řekl Dolínek.

Důležitá bude rovněž spolupráce se Středočeským krajem – do Prahy denně dojíždějí desetitisíce Středočechů. Podle Marka Zděradičky z IPR Prahu trápí velký počet aut, avšak zatímco v centru se jejich množství snižuje, cestování přes hranice města stále roste.

Podněty lidí bude IPR shromažďovat v databázi a třídit podle témat a typů problémů, uvedl Václav Novotný z IPR.

Tvorba plánu má trvat 2,5 roku. Do konce letošního roku bude vypracována analýza současného stavu dopravy v Praze, pak začnou odborníci připravovat vizi dopravy do budoucna a v příštím roce vzniknou návrhy konkrétních opatření. Hotov bude v roce 2018.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno