Zdroj: Archiv

[quote]Záchranné složky na pražském Letišti Václava Havla včera cvičily na přílet cestujícího nakaženého virem MERS. Pohotovostního cvičení se zúčastnili mimo jiné letištní hasiči, záchranné složky z Prahy a Středočeského kraje a rovněž studenti Vyšší odborné školy civilního letectví a zaměstnanci letiště v roli figurantů. V tiskové zprávě to uvedlo Letiště Praha.[/quote]

Smyslem cvičení bylo vyzkoušet si v reálném prostředí letounu A319, který zapůjčily České aerolinie, izolovat cestujícího s touto nemocí. „Procvičujeme zejména spolupráci jednotek, včasné zajištění zdravotnické služby, transport pacienta i izolaci jeho spolucestujících, a to vše při zachování leteckého provozu,“ uvedl velitel Hasičského záchranného sboru Letiště Praha Josef Kadlec.

Pražští záchranáři měli na místě mimo jiné speciální vůz Atego, ve kterém lze převézt až 11 pacientů najednou a součástí jeho vybavení je 12 přípojek k inhalaci kyslíku. V něm převáželi sedm lidí, u kterých byl simulován silný předpoklad nákazy. Byli předáni infekčnímu oddělení Nemocnice Na Bulovce. „Zasahující záchranáři byli chráněni speciálním infekčním setem – kombinéza s kapucí, brýle, rukavice, rouška,“ sdělila mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Infekce MERS se objevila poprvé v oblasti Blízkého východu v roce 2012. Projevuje jako nachlazení, pokračuje však závažným onemocněním plic a způsobuje i akutní selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcína, zatím není známý ani způsob léčby.

Podobná cvičení se na pražském letišti konají pravidelně, aniž by omezila jeho standardní provoz. Poslední se konalo loni a bylo zaměřené na možné uložení výbušného systému v prostoru letiště a zajištění ochrany zaměstnanců i cestujících.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno