zdroj: Pixabay.om

[quote]Pražské zastupitelstvo se bude zabývat peticí proti omezení jízdy na kole v Praze 1. Petici se 1337 podpisy Pražanů předal v pátek spolek Auto*Mat předsedkyni kontrolního výboru zastupitelstva Jaroslavě Janderové. Sdružení o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Obává se toho, že městská část s úmyslem omezit elektrické koloběžky, které si v centru města půjčují turisté, zakáže také jízdu na kole. Současná legislativa totiž mezi těmito dopravními prostředky nerozlišuje. Petice by se mohla dostat na jednání zastupitelstva 2. listopadu.[/quote]

Petenti chtějí zachovat průjezdnost náměstí Republiky, ulice Na Příkopech nebo dolní části Václavského náměstí. Zároveň chtějí zobousměrnění provozu pro cyklisty v deseti až 15 jednosměrkách. „Objízdné trasy, které MČ Praha 1 doporučuje, jsou podle statistik pro cyklisty velmi nebezpečné. Logiku nemá ani argumentace Prahy 1 bezpečností pro chodce, protože v inkriminovaných pěších zónách došlo za posledních deset let ke kolizi chodce a cyklisty třikrát oproti 21 nehodám chodce a auta,“ uvádí Auto*Mat v tiskové zprávě.

Podle zákona o hlavním městě má zastupitelstvo povinnost zabývat se peticí na svém zasedání, pokud je podepsaná minimálně 1000 Pražany.

Městská část se snaží omezit elektrické koloběžky, které však v současnosti nelze zakázat bez toho, aby zákaz zároveň neplatil i pro jízdní kola. Radnice vyzvala ministerstvo dopravy ke změně legislativy, ale i před změnou zákona zvažuje omezení, které by ve výsledku postihlo i cyklisty. Radnice si nechává připravit možné varianty a doporučení odborníků.

Podle současných norem je výkon elektrokol omezen na 250 wattů a 25 kilometrů v hodině. Pokud se kolo do parametrů vejde, zákon na něj pohlíží jako na běžný bicykl. V opačném případě se už jedná o malý skútr, který podléhá jiné vyhlášce ministerstva i přísnějším pravidlům.

Radnice dříve navrhla zvážit zákaz jízdy koloběžek a kol na pěších zónách mezi 10:00 a 18:00. Mezi zvažovaná místa patří dolní část Václavského náměstí, Staroměstské náměstí či náměstí Republiky.

Zdroj: ČTK