[quote]Pražský dopravní podnik (DPP) musí firmě Rencar, se kterou vede spor, umožnit umisťovat reklamu na tramvajích. Soud to nařídil v předběžném opatření. DPP se chce proti rozhodnutí odvolat, informoval včera v tiskové zprávě. Smlouva s Rencarem na reklamu v MHD pochází z roku 1997 a má trvat do roku 2031, podle dopravního podniku je neplatná. Obě strany na sebe podaly žaloby.[/quote]

„DPP podá proti usnesení odvolání, ale do jeho potvrzení či zamítnutí se budeme předběžným opatřením řídit,“ uvedl generální ředitel DPP Martin Gillar.

Rozhodnutí se týká jen reklamy na vozech tramvají, Rencar si podle DPP stěžoval na nedostatečnou součinnost dopravního podniku.

Spor mezi DPP a Rencar trvá řadu měsíců. Podle DPP je smlouva mezi oběma stranami neplatná, s tím ale Rencar nesouhlasí. Smlouvu letos na základě podání DPP řešil Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a rozhodl, že je koncesní. Podle posudku DPP to znamená její neplatnost, Rencar ale označil podání DPP k antimonopolnímu úřadu za účelové a nesouhlasí s ním.

Rencar vznikl v roce 1990 jako dceřiná společnost dopravního podniku. Od roku 2001 je majoritním akcionářem Europlakat, který je součástí mezinárodní skupiny JCDecaux. JCDecaux, silný hráč na poli evropské reklamy, má smlouvy na reklamní plochy v MHD i v dalších městech v zemi.

Podle informací Rencaru byly loňské tržby firmy zhruba 115 milionů korun. DPP obdržel 68 procent z tržeb z reklamy, tedy asi 73 milionů korun, a dále akcionářské dividendy sedm milionů korun.

Zdroj: ČTK